Данни, събрани от Hubble, помагат да бъде направен пробив в изучаването на Уран

Данните, събирани от космическия телескоп Hubble в продължение на 20 години, позволиха на учените радикално да разширят разбирането си за свойствата на атмосферата на Уран.
Никога досега атмосферата на леден гигант, лежащ „на една страна“, не е била изследвана толкова подробно и по толкова задълбочен начин. Освен това, с наближаването на разгара на лятото, наблюденията стават все по-интригуващи.
Уран е един от най-загадъчните светове в Слънчевата система.
Въртенето му, буквално „с главата надолу“, не дава покой на учените дълго време след откриването му. А и все още има много какво да се желае по повод неговото изучаване, предвид голямото разстояние.
Първите изображения с висока разделителна способност на Уран са направени едва през 198 г. от „Вояджър 2“.
Но сега, до голяма степен благодарение на телескопа Hubble, тази ситуация може да се промени по революционен начин.
Астрономите са провели 20-годишна кампания за наблюдение.
Леденият гигант е бил в центъра на вниманието на Hubble четири пъти: през 2002 г., 2012 г., 2015 г. и 2022 г. Така учените са проследили динамиката на промените в атмосферата на планетата в течение на почти цяла „пролет“. А най-бурният период – лятото, вече е на прага.
Отдавна е известно, че атмосферата на Уран се състои основно от двата най-леки елемента – хелий и водород. А известният му син цвят се придава от метан (заедно със следи от вода и амоняк). Но благодарение на Hubble учените успяха да разберат, че метанът е разпределен изключително неравномерно в този свят: близо до полюсите концентрацията му започва рязко да спада.
Наблюденията водят експертите до извода, че слънчевата радиация е факторът, който играе ключова роля в поведението на аерозолната мъгла в горните слоеве на атмосферата на Уран.