Дърветата поглъщат парниковите газове, но не така, както сме си мислили
Изследователите разкриха, че дърветата се грижат за равновесието в природата много повече, отколкото човекът е предполагал.
Дърветата наистина са „зелените бели дробове“ на планетата и поглъщат огромни количества въглерод.
Но сега учените смятат, че горите всъщност осигурят повече ползи за климата, отколкото се е смятало досега, пише Science Alert.
Известно е, че листата на дърветата абсорбират въглероден диоксид и го съхраняват като биомаса в стволовете и клоните, осигурявайки дългосрочно съхранение на въглерод.
В ново, мащабно проучване специалисти от Училището по география, геонауки и науки за околната среда на университета в Бирмингам, Англия, са установили, че кората на дърветата абсорбира парниковия метан.
Според съавтора на изследването Винсънт Гаучи, метанът допринася за около една трета от наблюдаваното днес затопляне на климата. Изследванията показват, че концентрациите на метан в земната атмосфера се покачват бързо от прединдустриалната епоха през по-голямата част от последните две десетилетия.
Това е невероятно предизвикателство за света, тъй като метанът задържа значително повече топлина в атмосферата на планетата, отколкото еквивалентно количество въглероден диоксид.
Учените също така са установили, че ако успеем да отстраним метана от атмосферата, това ще бъде „бърза климатична победа за човечеството“.
Известно е, че влажните зони са основен естествен източник на метан: дърветата във влажните зони могат да отделят метан от долните части на стволовете си. Но поглъщането на метан от останалите гори в света все още не е напълно проучен.
Изследването e установило, че дърветата всъщност абсорбират метан от атмосферата по-активно, ако са по-високи.
Екипът е изчислили, че реално има достатъчно кора като площ, която би могла да абсорбира метана, но процесът не е достатъчно проучен.
Учените твърдят, че абсорбираният от атмосферата метан годишно е от 25 до 50 милиона тона. По-голямата част от него е от тропическите гори.