Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Дарвин бърка за половия отбор и еволюцията, твърдят учени

9 март 2014 г. в 00:08
Последно: 10 март 2014 г. в 10:36

Американски учени опровергаха теорията за половия отбор, предложена от Чарлз Дарвин, става ясно от статия, публикувана в Nature Communications.

Изследователите направили това, след като разгледали песнопойните птици. Преди се смяташе, че пеенето е черта, присъща изключително на мъжките екземпляри.

В хода на изследвания, в рамките на които били изучени множество видове птици, учените отделили особено внимание на австралазийската група, чиито представители имат най-голямо сходство с първите птици.

Изследователите успели да установят, че при 71% от изучените видове имало пеещи самки, което напълно опровергава теорията за половия отбор на Дарвин. Освен това пеенето по-скоро се е появило изначално при самките и чак впоследствие – при самците.

Учените смятат, че Дарвин е допуснал грешка, понеже е живял във Великобритания, където обитават ограничен брой видове птици.

Еволюцията се случва за десетилетия, не за хилядолетия

Твърденията на Дарвин се опровергават и от друг уважаван учен – Ричард Ленски, биолог от университета на Мичиган. Той също смята, че Чарлз Дарвин не е бил прав в някои аспекти на еволюцията. Ученият е изложил позицията си на специална научна конференция на 26 февруари.

Изследователят успял да докаже, че в някои случаи процесът на еволюцията може да се наблюдава от нас дори сега.

Въпрос за Ленски в рамките на даденото изследване станало твърдението на Дарвин в труда „Произход на видовете“ за това, че еволюцията е изключително бавен процес, изискващ много време дори в случая на отделни взети изменения на конкретния вид, на които те се подлагат от поколение на поколение.

Ленски е определил, че процесът на еволюция всъщност може да се наблюдава и протича в продължение на десетилетия, а не за столетия и хилядолетия. До този извод биологът е стигнал след 26-годишен експеримент по наблюдение на развитието на бактерията ешерихия коли (Escherichia coli).

Ученият твърди, че хладилните инсталации, които са прилагани за провеждането на този експеримент и за наблюденията, работят като своеобразни машини на времето, като позволяват на учените да надникнат в процеса на еволюция със собствените си очи. Ленски допълва, че за 26 години изследвания е станал свидетел на раждането и гибелта на над 59 000 поколения ешерихия коли.

Един от най-дългите научни експерименти по изучаването на процеса на еволюция е започнал в далечната вече 1988 г. Ученият отбелязва, че за изминалото време културите се увеличили почти двойно по размери и показват по-бърз процес на мутация, отколкото по-рано. Освен това микроорганизмите се научили по-ефективно да използват глюкозата, която се намирала в тяхната среда.

Интересно е, че едно от 12 отделно взети поколения от бактериите образувало нов вид. Вместо да употребява глюкозата, която не била толкова много в разтвора, въпросната колония преминала на цитрати (соли и естери на лимонена киселина). Това позволило на бактериите да заселят пробата доста по-плътно от другите.

На презентация на Time Travel in Experimental Evolution, състояла се в Музея за минералогия и геология към Харвардския университет, Ленски заявил също, че сегашното поколение бактерии показва почти 80% по-бърз ръст в сравнение с поколенията, с които ученият започнал своята работа преди 26 години.

„Наричам това изследване експериментално, тъй като бактериите, които изучавам, продължават да се държат невероятно интересно за науката. Надявам се, че този експеримент ще продължи и след мен“, заявил ученият.

Категории на статията:
Синя луна