Депресията ни вкарва в крак с времето
Психолозите от Хартфордширския университет (Великобритания) успяха – вероятно без сами да знаят това – да докажат известната поговорка: „Щастливците часовници не гледат.” Е, доказателството дошло от обратното – учените показали, че депресираните хора по-точно от щастливците чувстват времето.
Иначе казано, чувството за безнадеждност, безизходица, безсмисленост на съществованието, присъщи на депресията, по-скоро изкривяват и фактите, и възприятието за себе си и света. Ако се има предвид времето, то човек с депресия често смята, че то тече прекалено бавно. И все пак, от обективна гледна точка, депресираните хора оценяват времето правилно.
В опити Даяна Корброт и колегите й приканили участници в експеримент да оценят времевия интервал, който според часовника продължавал от 3 до 65 секунди. Освен това доброволците трябвало да изберат сами произволен промеждутък от време (в същите рамки, от 3 до 65 сек) и да кажат колко е продължил той.
В сп. PLoS ONE авторите пишат, че нестрадащите от депресия в първия случай винаги завишавали показанията, тоест за тях е изминало повече време, отколкото в действителност. В същото време при тези участници собственият интервал от време течал по-бавно. Но хората с лека депресия оценявали и двата отрязъка напълно адекватно. (Следва да споменем, че експериментът не е провеждан с клинична депресия, където е възможно в особено тежки случаи тя да изкривява чувството за време).
Общо, както е казано, „щастливците часовници не гледат” и ако някой е закъснял засреща с вас, може да се радвате за този човек – на него всичко му е наред.
Авторите не знаят защо депресираните хора имат по-адекватно чувство за време, но смятат, че това може да стане добър диагностичен параметър за психолозите, с помощта на който по-лесно да оценяват състоянието на пациента.
Източник: University of Hertfordshire