Дирижабли ще са новият ракетен щит на САЩ
След събитията от 11 септември 2001 г. Америка живее с осъзнаването на факта, че може да бъде атакувана във всеки момент.
Представяйки си най-лошия възможен вариант за развитието на събитията, военните на САЩ постоянно се опитват да усъвършенстват защитните системи на страната. Сега дойде ред на Вашингтон – той ще получи защитни дирижабли.
Да наречем системата JLENS на компанията Raytheon „прости дирижабли”, означава да направим на този военен изпълнител лоша услуга.
Това са летящи крепости шпиони с размери на къща и могат да идентифицират заплахи, които не забелязват дори и най-мощните наземни радари. Те могат да забелязват и проследяват летящи крилати ракети, миниращи кораби, безпилотни самолети и изобщо всичко, което се приближава на разстояние няколкостотин километра в радиус от 360 градуса и да реагират в реално време.
Това, което впечатлява повече, е, че системата JLENS може да се намира във въздуха денонощно до 30 дни без необходимост от допълнително зареждане или обслужване. Определено това е за предпочитане пред прекалено скъпия флот от пет самолета шпиони, които се изискват за изпълнението на същите задачи, които костват наполовина усилия на JLENS.
Някъде през 2014 г. отбранителното министерство на САЩ ще разгърне няколко дирижабъла над Вашингтон за наблюдение на столицата на САЩ.
Самата система се състои от два аеростата – единият от тях е оборудван с радари за контрол на огъня, който ще предоставя информация за прицелването, а другият – с радар за наблюдение, който ще може да вижда във всички посоки. От височина 3000 м JLENS ще вижда местността до самия Атлантически океан.
Дирижаблите вече са преминали успешни изпитания в щата Юта и сега се намират на път за Вашингтон.
Когато всички необходими операции бъдат завършени, Пентагонът ще харчи несравнимо по-малко средства за JLENS, отколкото за шпионските самолети, и ще може да поучава осезаемо по-голяма защита от много видове заплахи.