Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

До 2100 г. Земята ще потъне в хаос заради Северния полюс

10 април 2025 г. в 15:38
Последно: 10 април 2025 г. в 13:56

Нови изследвания показват, че географският Северен полюс вече се движи и може да се измести с 27 метра до 2100 г. Това може да се случи заради топенето на полярните ледени покривки, което ще доведе до преразпределение на земната маса, пише Daily Mail.

Подобни промени може и да изглеждат незначителни в планетарен мащаб, но учените казват, че ще предизвикат хаос в сателитната навигация.

Както знаем, докато Земята се върти около оста си, промените, които настъпват в океаните, атмосферата и ядрото на планетата, я карат да се „колебае“.

Повечето от тези колебания са редовни и предвидими, но учени от Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих са установили, че антропогенните промени в резултат на човешката дейност ще надделеят над естествените промени.

Тъй като сателитите и телескопите в дълбокия Космос определят позициите си въз основа на оста на въртене на Земята, всякакви промени в Северния полюс могат да причинят сериозни проблеми.

Водещият автор на изследването, Мостафа Киани Шахванди от Университета на Виена, казва, че подобни промени могат да доведат до неточности, вариращи от няколко до стотици метри.

Големите преразпределения на масата на Земята карат планетата да се измества около оста си. Често това явление се причинява от редовни цикли на океанските течения. Но тъй като ледените покривки и ледниците на Земята се топят, процесът причинява бързо преразпределение, което от своя страна води до смяна на полюсите.

Шахванди и неговият екип измерват полярното движение между 1908 г. и 2000 г. и сравняват тези данни с прогнозите за топенето на леда. Учените са установили, че ако емисиите на парникови газове не бъдат намалени, топенето на ледените покривки ще измести полюсите с 27 метра.

При по-оптимистичен сценарий Северният полюс все пак ще се измести, но с 12 метра.

Засега антропогенните измествания на полюсите не надвишават промените, настъпили поради естествени причини.

В момента най-голямата промяна в полярното изместване е причинена от възстановяването на Земята от последния ледников период. По това време земната кора потъва под натиска на ледниците и се издига след топенето им, което води до преразпределение на земното тегло.

„В момента естествените процеси доминират движението на полюсите, но ако изменението на климата продължи и ледените покривки се топят все повече и повече, тогава антропогенното изменение на климата със сигурност ще доминира през последните десетилетия на XXI век“, казва Шахванди.

Световният морски лед е намалял до рекордни нива, казаха наскоро учени. Миналия месец арктическият морски лед достигна най-ниската си месечна площ през март в 47-годишното сателитно наблюдение.

Изследователите са установили, че най-големите източници на изместване на полюсите са топенето на ледената покривка на Гренландия и ледената покривка на Антарктика.

Ако топенето им продължи със сегашната скорост, то в бъдеще човечеството ще се сблъска с проблеми с навигационните системи на спътниците и космическите телескопи.

Категории на статията:
Процеси