Дошъл от Космоса: В Австралия откриха камък, по-стар от планетата Земя

Блестящ метеор, осветил небето над Западна Австралия на 11 май, накара екипа на Desert Fireball Network (DFN) в университета Къртин да се впусне във вълнуващо пътешествие. Учените прекосиха австралийската пустош, за да открият къде е паднал космическият камък.
За начало екипът е използвал високотехнологично метеорологично моделиране и мрежа от камери, за да изчисли мястото на удара.
Изследователите са проследили метеорита до района на Уитбелт в Западна Австралия. И по-точно до отдалечените солени блата на езерото Хоуп.
Това е на 530 км източно от Пърт, в земята на народа Нгаджу.
Експедицията трябвало да измине стотици километри.
А последният седемкилометров преход през езерото Хоуп най-накрая довел изследователите до мястото на катастрофата.
Следата от удара била ясно видима на бялата повърхност на соленото езеро.
„Беше толкова невероятно да бъда първата, която го докосна“, признава Миа Уокър.
„Това парче скала е по-старо от Земята и е било в Космоса само преди няколко дни.“
Екипът скоро открил и втори фрагмент, недалеч от първия.
Това откритие е най-голямото, правено някога от изследователи, подчертава научният директор на DFN Адриен Девилпоа.
„Успяхме в последния момент, защото се очакваше дъжд. След няколко дни езерото можеше да се покрие с вода и фрагментите от метеорита щяха да бъдат изгубени завинаги“, обясни той.
„Това е невероятно вълнуваща находка. Тези парчета космическа скала пътуват из Слънчевата система в продължение на 4,5 милиарда години и сега можем да ги използваме в полза на науката“, казва още експертът.
Подобни метеорити са ценни за изследователите, защото те могат да съпоставят вида на скалата с нейния произход в Слънчевата система, като изчислят орбитата на падане, казва директорът на DFN Ели Сансом.
„В света има само около 60 метеорита, за които имаме орбитални данни. Това е десетият в Австралия, проследен и открит от DFN. Този метеорит идва от особено интересна орбита и е безценно, че успяхме да съберем толкова много от неговите фрагменти“, казва още тя.
Един от фрагментите ще бъде изложен в музея „Була Бардип“ в Западна Австралия, така че тези, които са видели огненото кълбо в небето, ще могат да видят и това, което го е причинило.
Екипът в момента анализира пробите, за да определи техния състав.
Предварителните резултати от измервания, проведени в университета Монаш, показват, че камъкът е обикновен хондрит от тип LL – сравнително рядък вид метеорит, подобен на метеорита от Челябинск, паднал в Русия през 2013 г.
Предвид сходството на орбитите, това би могло да бъде стъпка към откриване на мястото, откъдето идват тези астероиди.
„Къртин е един от малкото университети в света, които могат да проследят метеорит и да предскажат къде ще падне“, каза вицеканцлерът по наука и инженерство на Къртин, професор Марк Огдън, пише в сайта Curtin.edu.au.