Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Древна ДНК разкрива 11 000 години споделена история между овце и хора

3 февруари 2025 г. в 13:31
Последно: 3 февруари 2025 г. в 11:32

Екип от международни изследователи от колежа Тринити в Дъблин е анализирал 118 генома на древни овце, обхващащи 12 000 години.

Този анализ позволи на учените да разберат как опитомяването на овцете е повлияло на развитието на човешките общности. Резултатите са публикувани в списание Science.

Изследователите са установили, че древното селище на овцевъдите Aşıklı Höyük, разположено в Централна Турция и съществувало преди около 11 хиляди години, е мястото, където за първи път са опитомени муфлоните.

Още 8000 години по-късно европейските фермери започват да избират овце според цвета на вълната им, което представлява една от най-ранните известни форми на селективно развъждане.

Ключовият ген се оказа KIT, който отговаря за белия цвят на козината при домашните животни.

Подобен процес е наблюдаван при козите, което потвърждава древния интерес на хората към необичайни и естетически привлекателни индивиди.

С течение на времето генетичната структура на популациите от овце в Европа, Иран и Централна Азия започва да се разминава, в резултат на активното движение на стадата.

Учените са идентифицирали два ключови етапа на такива „миграции на овце“: преди 7 хиляди години овцете са били транспортирани от Месопотамия в Европа, а преди 5 хиляди години се е състояла значителна миграция на степни овце от Евразия на запад.

Този процес не само променя генофонда на овцете, но също така повлиява на 90% от генетичния състав на европейската популация.

По същото време започва развитието на млечното животновъдство, което показва ранни стъпки в производството на мляко и сирене.

Снимка: Pixabay

Изследванията на учените потвърждават, че овцете са изиграли жизненоважна роля в човешкия икономически и културен прогрес, от първите домашни стада до създаването на вълнени тъкани, които се превърнаха в основен текстилен ресурс.

„Едно от най-удивителните открития е масовата миграция на овце от евразийската степ в Европа през бронзовата епоха, която съвпада точно с движенията на хората през този период“, каза Кевин Дейли, водещ автор на изследването.

Учените подчертават, че бъдещите изследвания ще помогнат за провеждането на по-задълбочен анализ на разпространението на съвременните породи овце в Евразия и Африка, задълбочавайки нашето разбиране за взаимодействието на човека с животните в продължение на много хилядолетия.

Категории на статията:
Животни