Древни подводни вулкани са били катализатор на живота на Земята
Измененията в химичния състав на подледния океан, които са произвели подводни вулкани на Земята в древността, може да са послужили като катализатор за възникването на нови организми.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. Nature Geoscience, съобщава EurekAlert!
Учените се придържали към хипотеза, според която преди 640-720 милиона години сушата и океаните на Земята изцяло били покрити със снегове и ледове. Ситуацията може да се е съхранила няколко милиона години, а главната ѝ особеност, според изследването на учените, са станали многобройни подводни вулкани.
До глобално заледяване може да е довело разпадането на суперконтинента Родиния, в резултат на което се е увеличило речното оттичане в океана. Това е довело до намаляване на солеността на водата в океана и снижаване на въглеродния диоксид в атмосферата, а след това – с последващо увеличение на ледената покривка на планетата.
Атмосферата на планетата не се е нагрявала дотогава, докато във въздуха не се е натрупало достатъчно количество въглероден диоксид. Най-популярната хипотеза предполага, че повишението на температурата на атмосферата е настъпило в резултат на вулканична дейност.
Тази хипотеза не обяснява образуването на карбонатни седименти с дебелина стотици метри, които са останали в топлите води след топенето на ледниците. Авторите на новото изследване са предложили свое обяснение на това явление.
„Смятаме, че много геоложки и геохимични явления, свързани със заледяването на Земята, се съгласуват с разположените в плитководните срединноокеански хребети подводни вулкани“, казват геофизиците от Саутхемптънския университет.
При разпадането на Родиния за няколко милиона години се е формирал срединноокеански хребет, чиято дължина е достигала десетки хиляди километри. Подобни вулкани са произвеждали хиалокластит (стъкловидни пирокластични породи), които са се утаявали на океанското дъно.
Те са освобождавали във водата големи количества калций, магнезий и фосфор. В своята работа учените са изчислили, че хиалокластитът се е оказал достатъчен за обяснение на карбонатните наноси. Според изследователите изменението на химията в древния океан може да е станало катализатор на развитието на живота на планетата.