Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Фактите, които не знаете за един пълен ден на Уран

8 април 2025 г. в 18:09
Последно: 8 април 2025 г. в 18:09

Френски учени разработиха иновативен метод за определяне на скоростта на дневната светлина на Уран въз основа на поведението на полярното сияние.

Благодарение на систематичните наблюдения на Уран от Hubble от 2002 г. насам, учените са успели да запълнят много празнини в това, което знаем за ледения гигант.

Наскоро станаха известни резултатите от ново изследване, което направи възможно до голяма степен да се реконструира динамиката на сезонните промени в атмосферата на планетата.

Екип от учени, ръководен от Лоран Лами от Парижката обсерватория, предложи напълно нов начин за точна оценка на времето, необходимо на Уран да се завърти около оста си. А именно – чрез проследяване на движението на полярните светлини, забелязани отдавна в горните слоеве на атмосферата на планетата.

Оказва се, че „Вояджър 2“ е направил сравнително точни наблюдения през 1986 г.

Последната оценка за продължителността на едно пълно завъртане на Уран около оста му е 17 часа, 14 минути и 52 секунди – с 28 секунди повече, отколкото се смяташе досега.

Благодарение на новото изследване по-нататъшното изследване на магнитните свойства на Уран ще получи значителен напредък.

Учените вече мечтаят да организират експедиция (автоматизирана, разбира се) до тази масивна ледена планета, която все още е относително слабо проучена. Това вероятно ще направи Китай, който вече планира полет до Нептун и изграждането на пълноценна база на Марс.

Категории на статията:
Слънчева система