Един от океаните на Земята губи способността си да абсорбира CO2
Не е тайна, че океаните и езерата са основните „хранилища“ на въглерод на планетата и сега, както показва ново проучване, някои от тях не се справят с тази роля, пише PHYS.org.
Тъй като планетата ни се затопля необратимо, способността на Северния ледовит океан да абсорбира въглероден диоксид от атмосферата отслабва.
Учените от Института по метеорология Макс Планк в Хамбург са моделирали процеса и са установили, че арктическите региони, засегнати от ерозията на вечната замръзналост, отделят повече въглерод, отколкото могат да абсорбират.
Изследователите също така са открили, че още в края на века този ефект може да доведе до рязко покачване на количеството въглероден диоксид в земната атмосфера.
Учените отбелязват, че този ефект е еквивалентен на приблизително 10% от всички емисии от автомобили в Европа през 2021 г.
Според водещия автор на изследването – Дейвид Нилсен, получените от него и колегите му резултати са тревожни за цялата планета, тъй като океаните са един от най-големите абсорбатори на въглероден диоксид от земната атмосфера.
Ерозията на крайбрежната вечна замръзналост се ускорява и може да се увеличи два пъти и дори три пъти до края на века.
Изследователите отбелязват, че подобни прогнози до голяма степен са свързани с факта, че вечната замръзналост и по същество замръзналата почва започва да се топи по-бързо със затоплянето на планетата. Периодът на размразяване се увеличава и заради антропогенни промени в климата.
Според Нилсен, наблюденията показват, че почвата по крайбрежието на Арктика вече не замръзва през летните месеци, така че там няма лед, но има вода. Всички тези фактори по същество правят крайбрежните райони уязвими на вълни и бури, които отмиват почвата в океана.
Резултатите от изследването показват още, че до 2100 г. ерозията може да намали способността на Северния ледовит океан да абсорбира повече от 14 милиона тона въглероден диоксид годишно.
Вечната замръзналост е съхранявала големи количества въглерод на Земята в продължение на хиляди години. Някои оценки показват, че съдържа 2,5 пъти повече въглерод от глобалната земна атмосфера. В резултат на това много изследователи са загрижени, че загубата на вечна замръзналост ще освободи огромно количество въглероден диоксид, което радикално ще промени климата на планетата.
Предишни проучвания вече показаха, че Арктика вече се затопля няколко пъти по-бързо от останалия свят – средно три до четири пъти.
Според Кей Макмонигал, асистент в катедрата по физическа океанография в Колежа по рибарство и океанология към Университета на Аляска, който не е участвал в изследването, новите резултати са наистина отрезвяващи.
Авторите на изследването отбелязват, че работата им е била фокусирана върху един регион, но в бъдеще трябва да бъде разширена, за да се види цялата картина.