Една старееща мозъчна клетка влече и останалите
Мозъчните клетки остаряват по същия начин, както клетките на кожата – когато остарее една от тях, остаряват и околните, сочи ново изследване.
Стареещите неврони на мишки изработват някои вещества, включително свободни радикали и други молекули, които спомагат появата на възпаления и промени в ДНК, което засяга и съседните клетки.
Известно е, че кожните клетки произвеждат такива вещества според стареенето си и стават като гнили ябълки, което влияе и на другите клетки, разположени в непосредствена близост. Досега се смяташе, че това не се отнася до невроните.
Кожните клетки, като например фибробластите, участващи в „ремонта” на рани, запазват способността си за делене, докато повечето неврони при възрастните не могат да се делят.
„Това изследване ни дава ново разбиране за това как поразеният участък от мозъка засяга целия мозък”, казва Томас фон Зглиники (Thomas von Zglinicki), професор по клетъчна геронтология в университета на Нюкасъл и автор на изследването.
Откритието може да доведе до създаването на нови начини за лечение на мозъчни заболявания като деменция, болест на двигателните неврони или възрастова загуба на слух. Изследователите подчертават, че резултатите, получени при мишки, невинаги са приложими при хора.
„Сега трябва да изясним работят ли в мозъчната система на човека механизмите, открити от нас в мозъка на мишките. По същия начин ли старее мозъкът на човека? По същия начин ли протича загубата на когнитивните функции при хората?”, допълва ученият.
Ако резултатите се потвърдят и при хора, то вероятно човечеството ще разбере напълно процеса по стареене на мозъка.
Източник: My Health News