Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Една ябълка на ден и прочие митове

23 април 2014 г. в 00:02
Последно: 22 април 2014 г. в 21:39

Според съвременните представи връзката между храненето и рака е доста незначителна.

Ако прелистим популярната литература в интернет, може да останем с впечатлението, че профилактиката на рака е свързана преди всичко с храненето.

Един след друг източници прославят качествата на „суперхраните“, богати на антиоксиданти и прочие фитохимични съединения, и съветват читателите да подражават в храненето си на китайските селяни или пещерните хора от палеолита.

Както пише Джордж Джонсън в „Ню Йорк Таймс“, между този фолклор и науката има гигантска пропаст. А това, което казва науката по този повод, станало ясно в Сан Диего на отминалата конференция на Американската асоциация за онкологични изследвания, която събрала над 18 500 учени и други небезразлични към темата специалисти.

Връзката между храненето и рака се изучава активно не едно десетилетие и този път на нея били посветени отделна сесия и няколко презентации. Оказва се, че кафето леко снижава риска от появата на някои разновидности рак и че в това отношение е полезен и витамин D. И толкоз.

На откриващото конференцията пленарно заседание харвардският епидемиолог Уолтър Уилет, който много години изучава връзката между рака и храната, изглеждал потиснат. Каквото и да казват за другите болести, няма основание да се смята, че зеленчуците и плодовете защитават от рак, а мазната храна го подпомага.

Със сигурност може да се твърди само това, че ракът има връзка със затлъстяването, както и сърдечносъдовите заболявания, диабетът от втори тип, хипертонията, инсултът и прочие заплахи за живота.

Какво още? Постарайте се да не се увличате по алкохол. Следете храненето ви да е правилно. Но като цяло влиянието на едни или други продукти върху риска от възникване на рак е толкова малко, че потъва в морето статистически шум.

Невинаги учените са се придържали към подобно мнение. През 1997 г. Световният фонд за онкологични изследвания и Американският институт за онкологични изследвания публикували доклад, дебел колкото телефонен указател, който твърдял, че диетите, богати на плодове и зеленчуци, снижават риска с повече от 20%.

След като прехвърлили над 4000 изследвания, авторите се убедили в това, че зелените зеленчуци помагат да се предотврати рак на белия дроб и стомаха. Злокачествените новообразувания на дебелото черво и ректума, както и ракът на щитовидната жлеза може да се избегнат с броколи, зеле и брюкселско зеле. Лукът, доматите, чесънът, морковите и цитрусовите плодове също се оказало, че играят важна роля.

Но следващият доклад, издаден през 2007 година, съдържал съвсем други изводи. Някои видове продукти леко са полезни в профилактиката на рака, но да се смятат за сигурна защита, би било преувеличено.

Причина за преразглеждането станала по-стриктната епидемиология. Предишните изследвания обикновено били „ретроспективни“, тоест разчитали на спомените на респондентите за това как са се хранили те в далечното минало. Получените по такъв начин резултати често се опровергавали от изследвания, проследяващи здравословното състояние на големи популации в реално време.

Едновременно с краха на хипотезата, че потреблението на растителни влакна позволява да не се страхуваме от рак, рухва и предположението за опасността на мазната храна. Сведенията, че червеното месо предизвиква рак на дебелото и правото черво, са безнадеждно остарели. Два метаанализа, публикувани през 2011 година, стигнали до различни изводи: единият открил малък ефект, а другият не намерил нищо.

Дори хамбургерите да са канцерогенни, това е почти незабележимо. Едно от изследванията установило, че за 50-годишен мъж, който яде средно около 130 г червено месо на ден (а това е много), шансовете да заболее от рак на дебелото и правото черво през следващото десетилетие се увеличават до 1,71% от 1,28%. В голяма популация, наброяваща милиони хора, този ефект ще бъде забележим. От гледна точка на отделния индивид няма основания за притеснения.

Опитите да се намери каквато и да е зависимост в преплитането на променливите неизбежно води до появата на редица противоречиви статии. Когато в Сан Диего вече заседавали, се появило изследване, което твърди за наличието на връзка между храненето с високо съдържание на мазнини и рака на млечната жлеза.

Но дори при най-внимателни изследвания е трудно да се отчетат всички фактори, които могат да изкривят резултата. Очевидно хората, съхраняващи вярност към плодовете и зеленчуците, имат по-ниско тегло, по-често се занимават с физкултура и по-лесно контролират здравето си като цяло.

Има смисъл да се проведе контролирано изследване с участници от две големи групи, които се придържат към различни диети. Но подобни изследвания са скъпи и всъщност невъзможни, тъй като е трудно да накараш човек поне за известно време да се придържа към определено хранене, а за да се установи връзка между храненето и рака, са необходими години.

Участниците в конференцията се интересували и от други въпроси – новите видове имунотерапия, ролята на хроничните възпаления и безкрайните „хитрини“ на раковите клетки.

Уилет със своя интерес към храненето се оказал бяла врана. На банкета, организиран от Онкологичния център, имало дебели парчета печено говеждо, голям избор сирена и вино. След това имало и богат десерт. Не минало и без кафе-паузи.

Така че днес може да се смятат за твърдо установени само две връзки: рак и пушене и рак и затлъстяване. Опасно е не яденето на тлъсто, а затлъстяването.

The New York Times

Категории на статията:
Синя луна