Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Трима експерти с Нобелова награда за химия

9 октомври 2024 г. в 19:26
Последно: 9 октомври 2024 г. в 17:33

Двама колеги от изследователския отдел Deep Mind на гиганта Google и американски биохимик са тазгодишните носители на Нобеловата награда за химия, заради открития за структурата на протеините и развитието на изкуствения интелект.

И двамата носители на Нобелова награда по физика, обявени предишния ден, също са отличени за работа, свързана с изкуствения интелект – разработването на невронни модели.

Демис Хасабис, основателят на DeepMind, и неговият колега Джон Джъмпър ръководят разработването на модела Alphafold AI, който предсказва структурата на протеините въз основа на тяхната химическа последователност. Те ще си поделят половината от общата сума за наградата.

Другата половина ще отиде при професор Дейвид Бейкър от Вашингтонския университет за изследвания, довели до създаването на изцяло нов тип протеин, който може да се използва във ваксини, наноматериали и микросензори.

Заявявайки, че е приятно изненадан, Бейкър каза вчера, че наградата е признание за неговата двадесетгодишна мечта за създаване на напълно нови протеини.

Протеините контролират и управляват химичните реакции, които правят живота възможен. Бейкър е имал амбицията да създаде напълно нови протеини, които не съществуват в природата.

Хасабис и Джъмпър, от друга страна, успяват да намерят модел във връзките на двадесет различни аминокиселини, които са свързани помежду си в дълги триизмерни нишки.

Връзките и химичният състав на аминокиселините определят как протеините ще се свържат в тялото и дали ще се свържат с лекарствата.

Техният проект Alphafold 2 за 2020 г. направи възможно предсказването на структурата на почти всичките 200 милиона различни протеини, идентифицирани досега.

За по-малко от четири години Alphafold вече е използван масово от 2 милиона души в 190 страни в приложения, вариращи от установяване на антибиотична резистентност до разработване на ензими, които могат да разграждат пластмасата.

Категории на статията:
Химия