Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Експлозии и „ходещи“ дюни на Марс в началото на новата година

3 януари 2025 г. в 07:45
Последно: 3 януари 2025 г. в 07:45

На Марс в момента е пролет. Сезонът се характеризира с лавини, газови експлозии и страховито виещи ветрове.

Удивителните марсиански дюни буквално се движат бавно. Това се случва, защото вятърът издухва прах и пясък и след това всичко се утаява от противоположната страна.

Феноменът беше наречен „скитащите“ дюни и се превърна в едно от традиционните новогодишни забавления за наблюдателите на Червената планета. Той е знак, че е настъпила пролетта в марсианското северно полукълбо.

Снимка: Дюните, uahirise.org

На Марс една година се равнява на почти две земни: 687 земни дни или 668 марсиански сола. Един сол там е с 39 минути по-дълъг от нашия.

Така на 12 ноември 2024 г. започна 38-ата година на Марс.

Но независимо от датата на настъпване на новата година, по това време там винаги е пролет. И както обясняват планетарните учени, там е много екстремно. Има гигантски ледени лавини.

Нещо повече, на някои места се случва много интересно явление: под въздействието на слънцето „сухият“ лед, който се крие под кората на водния лед, се превръща там долу в газ и започва да оказва натиск върху „капака“. В крайна сметка този „капак“ бива пробит с експлозия – и газът излиза навън.

А ако ледът е покрит със слой прах и пясък, тогава той се изхвърля нагоре, след което пада обратно и често образува странни шарки, които са наречени „марсиански паяци“.

Снимка: Марсианските „паяци“, esa.int

Междувременно гигантски спирални шарки се появяват на северната полярна шапка на Червената планета. Те са дело на вятъра, който се усилва със затоплянето, завихря се над полюса и разкрива ивици червена почва под топящия се лед, пише Life.

Категории на статията:
Слънчева система