Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ето какви опасности дебнат бъдещите колонизатори на Марс

23 февруари 2025 г. в 17:16
Последно: 23 февруари 2025 г. в 17:17

Експерти от Медицинското училище „Кек“ към Университета на Южна Калифорния описаха заплахите за здравето и живота, пред които ще се изправят първите хора на Марс. Изследването е публикувано в списание GeoHealth.

На първо място, експертите подчертават наличието на чести пясъчни бури: например през 2018 г. учените загубиха марсохода Opportunity заради тях.

„Има много потенциално токсични елементи, на които астронавтите могат да бъдат изложени на Марс“, казва д-р Джъстин Л. Уанг. Те включват силициев прах и железен прах от базалт, както и нанофазно желязо.

Отбелязва се също, че прахът на Марс е по-опасен, отколкото на Земята, тъй като има по-малък размер на частиците и се отстранява по-трудно от белите дробове.

Според Уанг астронавтите, посетили Луната, също са се сблъскали с респираторни заболявания заради прах.

Джъстин Л. Уанг казва, че силиконът може да причини силикоза. Колонизаторите на Марс могат да бъдат отровени още при контакт с перхлорати, железни оксиди, гипс, фрагменти от хром, берилий, арсен и кадмий.

„Микрогравитацията и радиацията имат отрицателно въздействие върху човешкото тяло и могат да направят астронавтите по-податливи на болести и да усложнят лечението“, отбелязва ученият.

За хората, които ще отидат на Марс, е важно да се предпазят от токсичния въздух с филтри и да се подготвят за това, че могат да се разболеят.

Изданието пособва, че еднопосочно пътуване до Марс може да отнеме от шест до девет месеца, докато мисията за връщане може да отнеме до три години. През цялото това време хората ще живеят и работят в неблагоприятни и дори екстремни условия.

По-рано милиардерът Джаред Айзъкман, който вероятно ще стане следващият ръководител на НАСА, говори за перспективите за полети до Марс.

„Ние ще създадем системи, контрамерки и фармацевтични продукти за поддържане на човешкия живот в екстремни условия, решавайки проблеми като радиация и микрогравитация за дълъг период от време“.

Категории на статията:
Слънчева система