Ето кои са най-добрите климатолози на Земята
Климатичната криза вече е факт, казват учените. Изправени сме пред горещи вълни, суши и горски пожари. Това кара учените да търсят начини за наблюдение, за да разберат как планетата се справя с предизвикателствата.
Изследователите твърдят, че Антарктида е дом на някои от „най-важните учени климатолози“ на планетата, пише Inverse.
Учените са заложили на удивителна техника, за да наблюдават как се променят океаните.
За целта те не са използвали специализирани роботи или изкуствен интелект, а просто са маркирали няколко животни.
Не е тайна, че Антарктида е дом на няколко вида тюлени, които редовно се гмуркат на дълбочина около 100 метра в търсене на храна. Тези тюлени всъщност са експерти в плуването през силните океански течения на Южния океан. Тяхната способност да се справят добре в дълбоки води и да се ориентират в бурни течения ги превръща в идеалните асистенти.
През последните две десетилетия учените са прикрепвали специални маркери върху челото на тюлените, за да се сдобият с ценни данни за отдалечени и труднодостъпни региони.
Океанографът Лилиан Доув от университета Браун коментира, че маркировката остава върху животното през цялата година, но по никакъв начин не влияе на поведението поведението му. Данните, които се събират са местоположение, налягане, температура, соленост.
Сензорите съдържат и флуорометри за хлорофил, които могат да предоставят данни за концентрацията на фитопланктон във водата. С прости думи, те предоставят цялата информация за оценка на повишаващите се температури на океана и променящите се течения.
В допълнение, казва Доув, сензорите могат също да разкрият ефектите от изменението на климата около Антарктика.
Всяка година леденият континент губи около 150 милиарда тона лед, което допринася за покачването на морското равнище.
Наблюдавайки тюлените в Антарктида, учените могат също да научат повече за това как живеят самите животни: техните хранителни навици, райони за лов и размножаване и как се адаптират към новите условия на затоплящия се океан.