Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Европейската южна обсерватория публикува цветно изображение на звезден куп

15 февруари 2025 г. в 12:47
Последно: 15 февруари 2025 г. в 12:47


Никога досега звезден куп не е бил заснеман едновременно във видима и инфрачервена светлина с такава зашеметяваща разделителна способност.

Изображенията на Европейската южна обсерватория (ESO), направени с помощта на чилийския телескоп VISTA, ни предлага поглед към една най-зрелищните гледки в нашата галактика.

Част от обсерваторията Paranal, VISTA (съкращение от Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy), се намира във високопланинската пустиня Атакама в Чили, може би най-благоприятното място на Земята за астрономически наблюдения.

Идеалната сухота и чистота на въздуха позволява да се избегне по-голямата част от „шума“, създаван от атмосферата.

VISTA, която е построена преди 15 години, помогна на група астрономи да изследват звездния куп RCW 38, разположен на около 5500 светлинни години от Земята в съзвездието Воловар.

Въпреки много младата си възраст (по космически стандарти), той съдържа изненадващо много звезди – повече от 2000 от тези, за които е известно, че съществуват, а постоянно се формират и нови.

Комбинацията от наблюдения в оптичния и инфрачервения диапазон, освен естетически, има и изцяло научни съображения: по този начин телескопът може да проникне зад завесата от прах, която е непроницаема във видимия спектър.

В резултат на това астрономите получиха великолепен космически пейзаж с резолюция над 80 000 пиксела.

Нещо повече, тази панорама е само част от огромен набор от данни, събрани като част от Променливите в проучването Vía Láctea (накратко VVV).

Резултатът е най-подробната инфрачервена карта на Млечния път досега.

Тук можете да видите нови звезди, забулени в облаци, кафяви джуджета и вече формирани гиганти с различни цветове и нюанси. И всичко това е заобиколено от яркорозови облаци от студен газ, както молекулярен, така и йонизиран от радиацията на много млади звезди.

Още по-изненадващо е поведението на клъстера от галактики Феникс, който е единственият в наблюдаваната Вселена, способен да произвежда повече от хиляда звезди годишно.

Категории на статията:
Вселена