Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Европейската космическа агенция провежда експеримент за подводна изолация

28 декември 2024 г. в 12:41
Последно: 28 декември 2024 г. в 12:41

Доброволци ще прекарат два месеца на борда на подводница, симулирайки предизвикателните условия на мисии в дълбокия Космос, включително Луната и Марс.

През цялото това време учените ще ги наблюдават, събирайки ценни данни за здравословното състояние и нивата на стрес.

За провеждането на експеримента, наречен SubSea, португалският флот предостави своята подводница Tridente.

Проучването включва 25 доброволци от университетската болница в Мюнхен (Германия), университета във Флоренция (Италия) и университета Лусофона в Лисабон (Португалия).

В продължение на 60 дни специалистите ще наблюдават доброволците, като ще получават данни за състоянието им и ще вземат проби от коса и слюнка.

Това ще позволи да бъдат проследени индикатори за стрес (включително нива на кортизол) и промени в имунното здраве, за да се види как тялото се адаптира към подводните условия, подобни на Космоса, с течение на времето.

Получената информация ще позволи да се постави основата за бъдещи човешки полети до Луната, Марс и други небесни тела.

Подводниците създават условия, подобни на тези при космически полети, включително изолация.

Това ги прави отлична платформа за провеждане на изследвания и разработване на методи за преодоляване на редица трудности, които хората могат да срещнат по време на дълги космически полети.

В допълнение към пилотираните космически изследвания, информацията, събрана по време на изследването, ще помогне за решаването на редица проблеми, пред които са изправени хората на Земята.

Например, ще допринесе за нови разработки в областта на здравеопазването, за да помогне на хората в полярните станции, във военни части, на туристически експедиции, както и за населението, живеещо в условия на продължителна тъмнина.

Констатациите могат да имат значение и за редица клинични разстройства като сезонно афективно разстройство, депресия и нарушения на съня.

Подобни експерименти с изолация се провеждат редовно на Земята.

Например в Русия изследването SIRIUS-23 приключи на 14 ноември, по време на което шестима участници прекараха една година в затворено пространство, симулирайки полет до Луната.

Подобен проект стартира и в САЩ. По време на едногодишния експеримент CHAPEA на НАСА, който приключи през юли, четирима доброволци прекараха 378 дни в изолация, но този път симулираха полет до Марс.

Предвижда се да бъдат проведени общо три такива проучвания: второто от тях ще започне през пролетта на 2025 г.

Категории на статията:
Наука