Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Физиците откриха за първи път странни частици

11 ноември 2024 г. в 16:00
Последно: 11 ноември 2024 г. в 15:39

Преди 16 години физиците за първи път предполагат, че има частици, наречени полудиракови фермиони.

Това са частици, които имат маса само, когато се движат в една посока, но нямат маса, когато се движат в друга посока.

Сега за първи път физиците са открили тези необичайни частици в полуметал. Изследването е публикувано в списанието Physical Review X, пише Popular Mechanics.

Всички известни елементарни частици се делят на бозони и фермиони. Фермионите са кварки, протони, електрони, неутрони, мюони и неутрино, както и някои други субатомни частици.

Фермионът на Дирак е фермион, който не е своя собствена античастица и е описан за първи път от британския физик Пол Дирак. Преди 16 години физици предложиха теория, че има такава частица като полудираков фермион.

През всичките тези години физиците се опитват да открият тези странни частици и накрая успяха. Открили са ги в полуметал, който проявява квантово поведение при екстремни условия.

Когато се охладят почти до абсолютната нула (минус 273,15 градуса по Целзий), частиците започват да се държат странно и започват да проявяват квантови ефекти.

Някои частици могат да развият свръхпроводимост, при която електрическият ток може теоретично да продължи вечно поради липсата на съпротивление. Но за други частици, като полудиракови фермиони, тяхната маса се променя в зависимост от посоката на магнитните полета, както установиха физиците.

За да потвърдят, че наблюдават теоретичен полудираков фермион, физиците са осветили полуметала с инфрачервена светлина и са го изложиха на въздействието на различни магнитни полета.

В резултат на това учените са убедени, че това е същата теоретична частица и показва много странно поведение.

Оказва се, че полудираковите фермиони нямат маса, когато се влияят от магнитни полета, когато се движат в една посока, но след това придобиват маса, когато тази посока се промени.

С други думи, частиците се движат, сякаш нямат маса, но в други случаи се движат, сякаш са много масивни частици.

По-нататъшното изследване на тези частици може да помогне за разкриването на нови явления както в класическата, така и в квантовата физика.

Категории на статията:
Физика