Фрагмент от изгубена планета: Учени преобръщат представите за астероида Веста

В целия обширен Астероиден пояс, простиращ се между орбитите на Марс и Юпитер, Веста е втора по размер след Церера. Това до голяма степен обяснява засиления интерес, който учените проявяват към астероида.
През 2011 г. 525-километровият астероид е посетен от сондата Dawn, въз основа на чиито данни планетолозите за първи път успяват да заключат, че Веста има скрито вътре желязно ядро. Това означава, че е един вид „мини-Земя“ – протопланета, която никога не е достигнала най-високата точка на своето развитие.
Авторите на последното изследване, ръководено от Райън Парк от Лабораторията за реактивно движение на НАСА, обаче са си позволили да се усъмнят в това.
Те обръщат внимание на факта, че вътрешната структура на Веста е реконструирана въз основа на доста фрагментарни данни, предимно относно гравитацията на астероида и характеристиките на неговата форма. Но те позволяват широк спектър от възможни интерпретации.
А не по-малко красноречиво доказателство може да бъде моментът на инерция на това космическо тяло.
Моментът на инерция е силата, с която тялото се съпротивлява на собственото си въртене. И това зависи преди всичко от характеристиките на вътрешното разпределение на масата.
След като са преизчислили този параметър за Веста, учените установили, че тя не е толкова диференцирана вътрешно, колкото се смяташе преди.
В частност, почти няма доказателства за ясно дефинирано, богато на желязо ядро в центъра, с диаметър от 107 до 113 километра.
Освен това, плътността на мантията на този астероид се оказа значително по-висока от предполагаемата от съществуващите модели – тя е почти равна на плътността на ядрото.
Това означава, че Веста има относително хомогенна вътрешна структура – което, меко казано, не е типично за планетозимал.
Ако тези изчисления са верни, тогава има две възможности. Според първата, Веста наистина е протопланета, но развитието ѝ е спряло на доста ранен етап. Според втората, това е фрагмент от друга, много по-голяма планета, която не е оцеляла в ерата на формирането на Слънчевата система.
Кой от описаните сюжети е верен, ще покажат бъдещи изследвания.