Геолозите са открили общ източник на лава за всички горещи точки на Земята
Екип от геолози от Университета на Британска Колумбия (Канада) предлага да преосмислим нашето разбиране за произхода на магмата, изригваща в горещи точки на Земята като Хавай, Исландия и Самоа. Изследователите твърдят, че лавата на всички тези места вероятно произхожда от един резервоар, намиращ се в мантията на планетата.
Резултатите от изследването, публикувани в списание Nature Geoscience, показват, че мантията на Земята е по-хомогенна от очакваното. А лавата придобива свой собствен уникален химичен отпечатък, когато достигне повърхността.
Мантията на Земята е слой от твърди скали, който съставлява приблизително 84% от обема на планетата и се намира между желязното ядро и земната кора.
Въпреки високите температури, мантията остава предимно твърда поради високото налягане.
Горещите точки от своя страна са области на повърхността на планетата, където магмата от дълбините на мантията изригва нагоре, създавайки вулканични острови и планински вериги.
Традиционно се смята, че химическото разнообразие на лавите, изригнали в тези региони, се дължи на хетерогенността на източниците в дълбоката мантия, които съдържат различни компоненти по състав, произход и възраст.
Като част от проучването геолозите са анализирали микроелементи и изотопи в потоците от лава в различни горещи точки, за да определят състава на техните родителски магми и източници.
Резултатите показват, че химическата хетерогенност на потоците от лава се формира в резултат на процеси, които се случват с магмата, докато тя се издига на повърхността.
Екипът открил, че изходните магми за горещите лави, а също така кимберлитите и базалтите от големи вулканични провинции, имат забележително еднакъв елементен и изотопен състав. Това означава, че въпреки видимите разлики на повърхността, дълбоко в мантията източникът е един.
Ако изводите на авторите на това изследване са верни, то мантията на Земята е по-хомогенна, отколкото се смяташе досега.
Резултатите от изследването също ни позволяват да разберем по-добре процесите, наблюдавани в ранната история на нашата планета.