Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Глобалното затопляне излага на риск от изчезване 3500 животински вида

23 май 2025 г. в 12:37
Последно: 23 май 2025 г. в 12:37

Специалисти от университета на щата Орегон предупредиха, че Земята е изправена пред „екзистенциална криза за дивата природа“.

Досега основните причини за изчезване са били две: прекомерна експлоатация и промяна на местообитанията. Глобалното затопляне може скоро да се превърне в третата.

В проучването учените са анализирали данни за биоразнообразието и са оценили заплахата за 70 814 животински вида от 35 класа.

Резултатите показват, че морските безгръбначни са особено уязвими към затоплянето.

Океанът абсорбира голяма част от топлината, отделена от повишаващите се температури. Безгръбначните обикновено имат ограничена подвижност и не могат да мигрират от неблагоприятните райони.

Експертите също така отбелязват, че внезапни и екстремни метеорологични явления като горещи вълни, пожари, суши и наводнения могат да доведат до масова смърт на цели животински общности.

Изчезването би имало каскаден ефект, засягайки цикъла на въглерода и хранителните вещества.

Видовите взаимодействия (хищничество, конкуренция, опрашване и паразитизъм), които са необходими за функционирането на екосистемата, могат да се променят.

Например, край бреговете на Израел, където температурата на водата се е повишила, вече е регистрирано 90% намаление на популацията на мекотели.

Милиарди безгръбначни в междуприливната зона са загинали по време на гореща вълна в северозападната част на Тихия океан.

Затоплянето през 2016 г. доведе до катастрофално измиране на корали по протежение на 29% от Големия бариерен риф.

Други видове също са изправени пред последиците от изменението на климата.

През 2015-16 г. около 4 милиона обикновени кайри (морски птици) умряха от глад край западното крайбрежие на Северна Америка, когато екстремните горещини промениха хранителната верига. Същото събитие доведе до 71% спад в популацията на тихоокеанската треска.

Учените заявяват, че пълният мащаб на заплахата от глобалното затопляне за живия свят на планетата все още е неизвестен.

Проучването е първата стъпка в оценката на климатичния риск за дивите животни, пише BioScience.

Паякообразни, хилоподи (многоножки), антозои (морски безгръбначни, които включват корали и анемони), хидрозои (полипи и медузи), както и морски звезди и подковообразни раци може би няма да имат шанс…

Категории на статията:
Климат Природа