Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Големият бариерен риф е изправен пред рекордни температури

8 август 2024 г. в 17:36
Последно: 8 август 2024 г. в 17:38

Климатолозите наистина са притеснени – оказва се, че 2024 г. е най-горещата година за Големия бариерен риф от 400 години насам.

Високи са били температурите и през 2017 г., и през 2020 г. Тогава те достигнаха отново 400-годишни върхове.

Критично високи температури са наблюдавани и през 2004 г., 2016 г. и 2022 г.

Според учените подобни високи температури причиняват непоправима вреда на рифовете.

Затова е необходимо спешно да бъдат взети мерки за опазване на уникалния природен обект. Изследването е публикувано в списание Nature.

Големият бариерен риф е най-големият коралов риф на нашата планета.

Представлява хребет от повече от 2,9 хиляди отделни коралови рифа и 900 острова. Общата площ на Големия бариерен риф е около 344 400 кв. км.

Днес Големият бариерен риф е голяма и изключително богата екосистема.

Но се намира под сериозна заплаха. Щетите върху рифовете са причинени от масовия туризъм и инфраструктурата, изградена заради него.

Глобалното затопляне, причинено от човека, причинява избелване на коралите и смърт. Природата също е виновна – рифовете страдат от урагани и нашествия на морски звезди, които се хранят с коралови полипи.

Има обаче и положителни новини.

Австралийският институт по морски науки провежда ежегодно изследване на състоянието на Големия бариерен риф. Докладът за 2022 г. показва най-голямото възстановяване от 36 години насам.

Миналата седмица Комитетът за световно наследство на ЮНЕСКО взе окончателното си решение за състоянието на Големия бариерен риф. Организацията отказа да класифицира Големия бариерен риф като застрашен.

Учените обаче са притеснени. 2024 г. е най-горещата в историята на планетата ни.

„Без бързи, координирани и глобални действия за борба с изменението на климата е вероятно да видим края на едно от най-зрелищните природни чудеса на Земята.“, казва Бенджамин Хенли от университета в Мелбърн.

Категории на статията:
Процеси