Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Голямата мечка ще стане Голяма гъска

4 април 2015 г. в 00:08
Последно: 5 април 2015 г. в 17:02

Съзвездията ни изглеждат вечни, но това не е така. Нашите предци са гледали съвсем друго небе, а астролозите от миналите векове са строили своите прогнози по съзвездия от съвсем друг вид. Звездите се движат, и то доста ексцентрично.

След 100 000 години небето ще изглежда по съвсем различен начин и Голямата мечка ще стане Голяма гъска. Дизайнерът график Мартин Варджик от Словакия е създал карта на изменението на най-известните съзвездия за периода от 50 хилядолетие преди новата ера до 100 хилядолетие от н.е.

Според изчисленията повечето от известните съзвездия ще променят своя облик до неузнаваемост, тъй като небето само ни изглежда плоско.

Човешкото око понякога обединява в съзвездия звезди, които се намират на съвсем различни разстояния от Земята и движещи се в различни посоки – именно затова астрологията изобщо не може да се смята за наука.

След 100 000 години кошът на Голяма мечка ще се разтегне в дълъг нос, а Южен кръст ще престане да има формата на кръст. Съзвездие Касиопея се е формирало не толкова отдавна – то не е виждано от нашите предци, живели в пещерите.

Повечето съзвездия са получили своите названия в епохата на Античността, в съответствие с гръцко-римската митология, която е била понятна на древните астрономи. Те не са имали всички тези съвременни уреди, с които разполагаме ние, и не са виждали нито повечето звезди, нито реалното им положение в пространството.

За създаването на своите карти Варджик използвал данни от астрономическия спътник Hipparcos, който измерил скоростта на движение на звездите и тяхното разстояние до Земята. „За кратък времеви отрязък звездите изглеждат неподвижни, но продължителните наблюдения показват, че те се движат и променят своето положение в пространството, изменяйки облика на съзвездията и дори ги разрушават“, отбелязва графикът.

Нашето Слънце също се движи в пространството – ние се въртим около центъра на Млечния път с огромна скорост, без да забелязваме това в земните си грижи.

Категории на статията:
Космос