Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

„Хъбъл“ видя спирална галактика: Каква е разликата с Млечния път

2 август 2024 г. в 10:00
Последно: 2 август 2024 г. в 08:15

Космическият телескоп „Хъбъл“ отново засне любопитно изображение в дълбокия космос.

Става въпрос за спиралната галактика NGC 3430 Тя се намира на 100 милиона светлинни години от нас.

Галактиката NGC 3430 е сложна завихрена структура от прах и газ със спирални ръкави, които се простират от центъра на галактиката.

Ярките сини области в спиралните ръкави показват региони, където се формират нови звезди.

В горната и долната част на галактиката NGC 3430 могат да бъдат видени малки оранжеви петна. Това са далечни фонови галактики.

В близост до NGC 3430 има няколко съседни галактики, но те не се виждат на изображението. Смята се обаче, че един от тези съседи е толкова близо, че неговата гравитация оказва влияние върху NGC 3430. Това води до скок в образуването на нови звезди.

Въпреки че и Млечният път, и NGC 3430 са спирални галактики, има едно нещо, което ги отличава.

В центъра на нашата галактика има овална структура от гъсто намиращи се стари звезди, наречена галактическа лента. Следователно Млечният път принадлежи към класа спирални галактики с прегради.

NGC 3430 няма лента, въпреки че има ясно изразени спирални ръкави и следователно се счита за класическа или истинска спирална галактика.

Отличителната форма на NGC 3430 може дори да е вдъхновила астронома Едуин Хъбъл, за да създаде своята класификация на галактиките.

В началото на XX век един учен групира приблизително 400 галактики въз основа на външния им вид. Така са се появили спирални галактики, спирални галактики с прегради, лещовидни, елиптични и неправилни галактики.

Вече 34 години телескопът „Хъбъл“ обикаля около Земята на височина 515 км и дава възможност да се разкрият тайните на Вселената. НАСА наскоро удължи живота му, след като реши да използва само един жироскоп за управлението му.

В края на юли група независими експерти предложиха на НАСА няколко варианта за това как телескопът „Хъбъл“ да продължи да работи, като се вземе предвид намаленият му бюджет. Те предлагат да се деактивират 5 от 9 режима на наблюдение, включително инфрачервеното.

Категории на статията:
Вселена Космос