Hubble забеляза странстващ магнетар с неизвестен произход

Астрофизици, използващи космическите телескопи Hubble и Gaia, проследиха траекторията на подозрителен магнетар, открит през 2008 г. И стигнаха до извода, че уникалната неутронна звезда е или много по-стара, отколкото са предполагали досега, или се е образувала по някакъв екзотичен начин.
Магнетарите са специален вид неутронни звезди, които имат невероятно силно магнитно поле. Достатъчно, за да унищожи всички кредитни карти на Земята от разстояние 200 000 км и всички живи същества от разстояние 1000 километра.
Те се появяват, подобно на други неутронни звезди, в резултат на експлозии на свръхнова – ако звездата, която умира в този процес, не е била достатъчно масивна, за да колабира директно в черна дупка.
Но с магнетар SGR 0501+4516 нищо не е толкова просто.
Първоначално е открит от гама-обсерваторията Swift, превръщайки се в една от 30-те звезди от този тип, известни по това време в нашата галактика.
Почти веднага учените се опитаха да установят произхода му и бързо го свързаха с остатък от свръхнова, наречен HB9. Основният фактор се оказа близостта на тези два обекта: когато се гледат от Земята, те са само на 80 дъгови минути един от друг.
Но след десетилетие на изучаване на SGR 0501+4516 с помощта на Hubble, астрофизиците са принудени да признаят, че това заключение е доста прибързано.
Американският космически телескоп проведе ултрапрецизни наблюдения на магнетара през 2010 г., 2012 г. и 2020 г. А космическата обсерватория Gaia (наскоро изведена от експлоатация) предостави координатна система, в която като триизмерна карта беше реконструирана линията на движение на неутронната звезда.
Тази реконструкция помогна на учените да направят недвусмислено заключение: HB9 и SGR 0501+4516 нямат нищо общо.
Освен това няма друг подходящ остатък от свръхнова по пътя на магнетара. Поне за тези 20 хиляди години, които са успели да проследят с не много голяма грешка.
Това оставя две основни възможности.
Или SGR 0501+4516 е много по-стар, отколкото се смяташе досега, или дължи появата си не на свръхнова, а на нещо съвсем различно. Теоретично това е възможно: например може да се образува в резултат на сливането на две малки неутронни звезди или от бяло джудже в резултат на акреционен колапс. Досега науката не познава нито един пример за прилагане на подобни сценарии. И SGR 0501+4516 има всички шансове да стане първият.