Hubble засне за първи път сливането на звездни купове в реално време

Астрономи успяха да наблюдават процеса на сливане на звездни купове в реално време с помощта на Hubble – близо до центъра на една от галактиките джуджета, пише Nature.
Това потвърждава тезата, че такъв механизъм за формиране на галактическото ядро наистина съществува и дългогодишният дебат по тази тема може да се счита за приключен.
Когато мислим за галактики, обикновено си представяме нещо като Млечния път – голяма спирална (или най-много елипсовидна) структура, простираща се на стотици хиляди светлинни години.
Но по-голямата част от галактиките във Вселената принадлежат към класа на джуджетата – като Големия магеланов облак, I Zwicky 18 или NGC 1569.
Сега екип, ръководен от Мелина Пулин от университета в Оулу във Финландия, използва телескопа Hubble, за да изследва 79 галактики джуджета в оптичния диапазон. Повечето от тях са доста тъмни, поради което учените ги класифицират като ултрадифузни. Но десет от тях имат ярки (но компактни) звездни купове в централните си области, както и удължени приливни опашки от много звезди.
По-нататъшното им наблюдение позволи на учените да наблюдават за първи път в историята в реално време уникално събитие: как тези структури постепенно се сливат заедно, образувайки единичен свръхплътен ядрен звезден куп.
За това свидетелстват слаби потоци светлина, излизащи от някъде в близост до центровете на галактиките.
Първоначално източникът на това сияние остава неясен, но след внимателен анализ стана очевидно: то е пряк ефект от продължаващите сливания.
С други думи, ядрата на галактиките джуджета завършват поглъщането на малки клъстери точно пред очите ни, като по този начин стават още по-плътни и по-масивни.
Компютърно моделиране със свръхвисока разделителна способност потвърждава това заключение.