Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Идентифицираха протеин, който може да бъде в основата на ваксина срещу рак

26 август 2024 г. в 23:15
Последно: 26 август 2024 г. в 23:16

Канадски учени са открили протеин, който може да предотврати фатално увреждане на ДНК. Експертите смятат, че откритието проправя пътя за създаването на нова ефективна ваксина срещу рак.

Протеин C (DdrC) е открит в издръжливата малка бактерия, наречена Deinococcus radiodurans.

DdrC изглежда е много ефективен в откриване на ДНК увреждането, стопиране на процеса и активиране на клетката да започне възстановяване.

Но най-добрата характеристика на DdrC може би е, че той върши работата си без помощта на други протеини.

Изследователи от Западния университет в Канада са го внедрили в стара Е. coli и били изключително изненадани от резултата: бактерията станала повече от 40 пъти по-устойчива на ултравиолетова радиация, казва биохимикът Робърт Жабла.

Биохимиците обясняват, че неконтролираното увреждане на ДНК провокира редица опасни заболявания. Когато ДНК в клетките на кожата се увреди от ултравиолетово лъчение, рискът от рак на кожата се увеличава.

Но ако лекарите разполагат с инструмент, който може да предотврати унищожаването на клетките или да ги възстанови след увреждане, ще може да бъде създадена работеща ваксина, пише Science Alert.

Подобен инструмент би бил своеобразен „свещен граал“ в света на биотехнологиите, коментират специалистие.

Откритата бактерия може да издържи на радиация в пъти повече от тази, която може да убие човешка клетка.

Тя оцелява в открития космос, от външната страна на МКС, вероятно може да оцелее и в условия, сравними с тези на планетата Марс. И всичко това благодарение на DdrC.

„Този уникален протеин помага на клетката да поправи стотици увредени ДНК фрагменти в един кохерентен геном.“, казват експертите.

Те са провели експеримент, при който са увредили ДНК с рентгенов лъч. След това са установили, че протеинът сканира ДНК, открива увреждането, внедрява се и коригира щетите.

Категории на статията:
Медицина