Идентифицираха протеин, който може да бъде в основата на ваксина срещу рак
Канадски учени са открили протеин, който може да предотврати фатално увреждане на ДНК. Експертите смятат, че откритието проправя пътя за създаването на нова ефективна ваксина срещу рак.
Протеин C (DdrC) е открит в издръжливата малка бактерия, наречена Deinococcus radiodurans.
DdrC изглежда е много ефективен в откриване на ДНК увреждането, стопиране на процеса и активиране на клетката да започне възстановяване.
Но най-добрата характеристика на DdrC може би е, че той върши работата си без помощта на други протеини.
Изследователи от Западния университет в Канада са го внедрили в стара Е. coli и били изключително изненадани от резултата: бактерията станала повече от 40 пъти по-устойчива на ултравиолетова радиация, казва биохимикът Робърт Жабла.
Биохимиците обясняват, че неконтролираното увреждане на ДНК провокира редица опасни заболявания. Когато ДНК в клетките на кожата се увреди от ултравиолетово лъчение, рискът от рак на кожата се увеличава.
Но ако лекарите разполагат с инструмент, който може да предотврати унищожаването на клетките или да ги възстанови след увреждане, ще може да бъде създадена работеща ваксина, пише Science Alert.
Подобен инструмент би бил своеобразен „свещен граал“ в света на биотехнологиите, коментират специалистие.
Откритата бактерия може да издържи на радиация в пъти повече от тази, която може да убие човешка клетка.
Тя оцелява в открития космос, от външната страна на МКС, вероятно може да оцелее и в условия, сравними с тези на планетата Марс. И всичко това благодарение на DdrC.
„Този уникален протеин помага на клетката да поправи стотици увредени ДНК фрагменти в един кохерентен геном.“, казват експертите.
Те са провели експеримент, при който са увредили ДНК с рентгенов лъч. След това са установили, че протеинът сканира ДНК, открива увреждането, внедрява се и коригира щетите.