Идва краят за домашните компютри
Всяко начало има и край. Еволюцията не прощава нито на биологогичните видове, нито на технологичните достижения. През изминалата седмица бяха оповестени две новини, които сами по себе си нямат особена връзка, но погледнато от камбанарията на домашните компютри, нещата седят доста обезпокояващо.
Първо, най-голямото име в света за чипове – Intel, оповести, че смята да се отказва от създаването на дънни платки за PC-та. През тази година ще пусне последния си модел Haswell, след което ще преустрои производството към други сфери на хардуерните технологии.
Второ, въпреки нескромните изявления за печалбата на Apple за последните 3 месеца на 2012-а се забеляза сериозен спад в сегмента им за домашен компютър – iMac.
На излезлите на пазара преди 29 години Macintosh днес все повече им се свива пазарният дял, на всеки 3 месеца продажбите спадат с около 10-20%. Естествено, че същата причина доведе и до решението на Intel.
Сривът на продажбите на PC-та веднага се отразява на производителите на части за тях. В крайна сметка можем спокойно да заявим, че ерата на настолния компютър вкъщи е към своя край. Той падна в жертва на мобилността.
Свободата, която дават първоначално лаптопите, а през последните години – и таблетите, не може да бъде достигната, за разлика от производителността, която е на няколко крачки разстояние. Засега този край се отнася най-вече до домашните компютри.
И Sony ги прави тънки
Всяка година група учени от Магадан се питат какво ли ще правят в Apple, ако техният таблет не е най-тънкият. Как ли Тим Кук ще излезе пред потребителите и ще обяви, че новият им таблет е просто тънък, но не е по-по-най… е, тази година може и да разберем.
През изминалата седмица откъм Япония доплава новината за новия им продукт Xperia Tablet Z. Това е 10,1-инчов таблет с резолюция от 1920 x 1200 пиксела, но най-вече е най-тънкият в света. Със своите 6,9 мм дебелина подминава дори и минито на iPad. Затова ни предстои да разберем докъде ще стигне диетата при Apple, ако решат пак да се надпреварват с милиметрите.
За едно домакинство е по-лесно да премине изцяло на таблети и смартфони, докато все още компаниите – били те малки или суперголеми, не са готови на тази стъпка.
Мисълта за края на PC-то е в главите и на Бил Гейтс, и на Стив Джобс още в началото на това столетие.
Днес вече производителите са сигурни, че възходът на компютъра е преминал, и затова на небосклона не се вижда никаква сериозна еволюция в този сегмент. За разлика от таблетите, които все още са в състояние на постоянен растеж на продажби.
Така че борбата ще продължава да е безмилостно жестока за техногигантите, но без мишка в ръката. Всичко ще се прави с едно докосване.
Статията е публикувана във в. ПРЕСА