Имат ли животните приятели (видео)
За нас, хората, е важно да имаме приятели. Но дали и при животните е така?
Преди няколко години едно видео показа любопитно и необичайно взаимодействие между язовец и койот в Калифорния.
Видеото стана вирусно в социалните медии. На него се вижда как двете животни се опитват да преминат заедно по тръбата под магистралата.
Ясно се вижда, че койотът наблюдава язовеца, за да не обърка пътя. В резултат двете животни успяват да избягат през тунела.
И все пак – могат ли животните да бъдат истински приятели като хората?
Учени се опитват дадат отговор на този въпрос пред Live Science.
Според Делфин Де Мур от университета в Ексетър, Обединеното кралство, хората създават социални взаимоотношения, за да се ориентират в средата, в която живеят и работят.
За социалните животни отношенията се определят от различни нива на доверие и интимност. Доверието расте, когато повтарящите се взаимодействия носят положителен опит.
Ако животните могат да образуват стабилни, дълготрайни и взаимноизгодни връзки, което е характерно за човешкото приятелство, тогава наистина е възможно да съществува приятелство в животинското царство, казва Де Мур.
Според Катрин Крокфорд от Френския национален център за научни изследвания, наблюденията на примати са установили, че неврохимията играе голяма роля в укрепването на такива близки отношения.
Когато приматите се грижат един за друг, в организма им се отделя хормонът окситоцин, който „отива“ в т.нар. център за награди и така се създава система за получаване на положителна обратна връзка.
Това води до създаването на по-силни приятелства, казват учените. Едновременно с това намаляват нивата на кортизола, хормон, свързан със стреса.
Учените са убедени, че при приматите съществува приятелство.
Но все по-често се появяват доказателства, че приятелството не е чуждо и за други бозайници.
Доказано е, че хората, които са социални и имат приятели, живеят по-дълго. Същото важи и за животните.
Косатките споделят храна и информация за това къде да я намерят. Това означава, че при морските хищници със силни връзки рискът да умрат от глад е по-малък.
Хиените с повече приятели обикновено са по-успешни в глутницата, казва Де Мур.
Известни са прояви на приятелство и между слоновете.
А приятелствата между шимпанзетата могат да бъдат толкова силни, че ако майка умре и остави бебе сираче, тогава друго мъжко или женско шимпанзе – приятел на майката, може да осинови потомството, казва Крокфорд.
Любопитен е фактът, че според учените, приятелство може да възникне и между представители на различни видове животни.
Проучване установило, че шимпанзетата и горилите в Република Конго, Африка, могат да създават приятелства, които продължават 20 или повече години.
Известно е също, че котките и кучетата, живеещи в едно домакинство, често стават приятели.
В частен зоопарк в Белгия семейство орангутани са се сприятелили с видри, защото местообитанията им се намират едно до друго.
Приятелствата между различни животински видове може да са много по-често срещани в дивата природа, отколкото учените осъзнават, казва още Де Мур, пише „Фокус“.
Доказателства за съществуването на приятелство между животните хвърлят светлина върху еволюцията, която е оформила човешкия капацитет за приятелство, казват учените.
Последният общ предшественик на хората и маймуните е живял преди около 25 милиона години, така че неврохимията, която е в основата на човешкото приятелство и свързаното с него поведение, съществува от милиони години.