Индийският космически кораб „Гаганян“ трябва да излети през декември
Индийският пилотиран космически кораб „Гаганян“ трябва да излети през декември, каза Шридхара Паникър Сомнат, ръководител на Индийската организация за космически изследвания (ISRO).
Дебютният старт ще се състои без екипаж.
През следващите месеци всички компоненти на апарата и ракетата-носител LVM3 ще пристигнат на космодрума след което специалисти ще ги сглобят и тестват.
Според ръководителя на агенцията, три степени на ракетата-носител LVM3 вече са в Космическия център „Сатиш Дхаван“ на остров Шрихарикота.
Междувременно в Космическия център „Викрам Сарабхай“ и Сателитният център „Ю. Р. Рао“ се извършва интегрирането на екипажния модул и обслужващия модул на кораба преди безпилотния полет.
„Всички системи ще пристигнат след месец и половина, а стартирането ще се състои през декември“, казва Сомнат, цитиран от Times of India.
Първото тестово изстрелване на „Гаганян“ ще се проведе в безпилотен режим – на борда няма да има хора, но в стола ще бъде поставен хуманоиден робот на име Вьомитра.
По време на полета ще бъдат проверени всички системи, включително ракетата, модифицирана специално за пилотирани полети, и всички модули на кораба. Ще бъдат тествани и технологии за повторно навлизане в земната атмосфера, разгръщане на парашути и приводняване в Бенгалския залив.
През 2025 г. ще се състоят още два безпилотни полета на „Гаганян“. Ако те бъдат успешни, в ниска околоземна орбита ще бъде изпратени и астронавти.
ISRO се надява това да стане в края на следващата година.
Предполага се, че ракетата-носител LVM3 с кораба ще достави екипажа на орбита на височина 400 км. Астронавтите ще останат три дни, след което ще се върнат на Земята, приводнявайки се в Индийския океан.
Вече са известни имената на астронавтите, които ще бъдат на първия пилотиран полет.
Това са индийските пилоти Прашант Балакришнан Наир, Ангад Пратап, Аджит Кришнан и Шубханшу Шукла. Те преминаха обучение в Центъра за подготовка на космонавти на Космическата агенция в Бангалор и в Центъра за подготовка на космонавти „Ю. А. Гагарин“ в Московска област. Само трима от тях обаче ще бъдат част от основния екипаж.