Искат да монтират на Луната 100-метрова кула с невероятни възможности (видео)
Една от най-известните компании в областта на космическите технологии – Honeybee Robotics, предлага да се построи кула на Луната, която да осигурява на астронавтите светлина, електричество и навигация, пише Phys.org.
Кулата, наречена LUNARSABER, ще представлява 100-метров стълб, който ще може да побере един тон оборудване.
Инсталацията може да се превърне в основен център за захранване, комуникации и осветление за бъдещата лунна база на НАСА „Артемида“.
Известно е, че нито една ракета няма да може да достави кула с височина 100 м до Луната и също така е невъзможно да се прости такава конструкция на място без подходяща инфраструктура.
Затова компанията се е обърнала към друга вече съществуваща технология – Deployable Interlocking Actuated Bands for Linear Operations, или системата DIABLO. Тя използва парче метал и го сгъва в разгъваема цилиндрична структура, която отговаря на размера на тежки полезни товари.
Именно този дизайн ще служи като основа за LUNARSABER. От Honeybee предлагат да сложат слънчеви панели на различни места на Луната, за да разполагат апаратите и хората с достатъчно количество енергия.
Всички панели ще бъдат свързани в една система чрез кулата. Тя ще изпълнява четири основни задачи: прехвърляне на енергия към други устройства; проследяване на други устройства; взаимодействайте с широк набор от устройства; осигуряване на светлина за тези устройства и хората.
Освен енергия и светлина, кулата може да осигурява и своеобразен мобилен обхват – на територията на земния спътник – чрез безжична комуникация между обектите в мрежата. Този тип интранет ще позволи на луноходите да координират действията си и да поддържат връзка с астронавтите.
Прожекторите в горната част пък ще осигурят видима светлина за астронавтите и марсоходите дори по време на лунната нощ.
В бъдеще няколко от тези кули могат да бъдат комбинирани в мрежа, която ще позволи както комуникациите, така и електричеството да се прехвърлят от едната страна на Луната към другата.
Това ще реши два основни проблема: постоянна слънчева енергия и постоянна комуникация със Земята, коментират от компанията.