Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Изненадващо: Водата от кометата Чурюмов-Герасименко е като тази в океаните на Земята

4 декември 2024 г. в 14:40
Последно: 4 декември 2024 г. в 14:40

Учени от НАСА са открили, че водата на кометата 67P/Чурюмов-Герасименко има молекулярна структура, подобна на водата в океаните на Земята.

В проучване, публикувано в списание Science Advances, те демонстрират, че прахът може да повлияе на точността на измерванията на водата на кометите.

Това откритие отново ни позволява да разглеждаме кометите като възможен източник на вода на Земята.

През 2014 г. мисията Rosetta на Европейската космическа агенция хвърли съмнение върху идеята, че кометите от семейството на Юпитер биха могли да донесат вода на Земята.

Оказа се, че такава комета съдържа приблизително три пъти повече деутерий, тежък изотоп на водорода, отколкото се съдържа в океаните на Земята. Тук за всеки 6420 водородни атома има приблизително 1 атом деутерий.

Учените обаче са открили, че прахът и ледените частици, изхвърлени от кометата, докато се приближава до Слънцето, могат да изкривят измерванията – и водата на кометата може да изглежда по-наситена с деутерий, отколкото е в действителност.

„Това беше голяма изненада и ни накара да преосмислим всичко“, казва авторът на изследването Катлийн Е. Манд.

Тъй като прахът от ледените частици се отдалечава от кометата, данните за водата стават по-точни.

И това позволява на учените да измерят отново количеството деутерий във водата на кометата.

Откритието помага не само да се разбере по-добре как кометите могат да доставят вода на Земята, но и да се коригират грешки в минали измервания.

Откритието също отваря нови пътища за изучаване на пътищата на формиране на нашата Слънчева система.

Категории на статията:
Наука Слънчева система