Изобретиха камера, която пречи на „умните“ уреди да ни шпионират
Инженери от университета в Мичиган са разработили уникална камера PrivacyLens, която предотвратява събирането и разпространението на лични снимки и видеоклипове от устройства като интелигентни домашни камери и роботизирани прахосмукачки.
PrivacyLens съчетава обикновена видеокамера с термовизионна камера, с помощта на която може да идентифицира хората по телесната температура.
Системата заменя изображението на лице с анимирана фигура, която повтаря движенията на човек.
Това позволява на устройствата да функционират, без да разкриват самоличността на потребителя.
Технологията решава проблема с изтичането на снимки от дома в интернет, получени чрез устройства с камери.
През 2020 г. всички станахме свидетели на инцидент, при който снимката на жена в тоалетната се появи във фейсбук. А нарушителят бе нейната домашна прахосмукачка-робот.
Alanzon Semple, съавтор на камерата, подчертава значението на защитата на личните данни.
„Умно устройство, което премахва лична информация, преди да изпрати данни до сървъри, ще бъде много по-безопасно от настоящите аналози.“
Разработчиците се надяват, че PrivacyLens ще защити и пациентите от използването на камери за наблюдение на здравето у дома.
„Камерите предоставят ценна информация, свързана със здравословното ви състояние, а това създава етична дилема. Нашето устройство ви позволява да следите своите медицински показатели, запазвайки поверителността».
Направено ново проучване показва, че замяната на изображенията на хора с фигури повишава комфорта на потребителите при използване на камера у дома.
PrivacyLens може да се използва при наблюдение на домашното здраве, но и на обществени места.
Производителите на автономни автомобили могат да използват тази технология, за да предотвратят превръщането на превозни средства в устройства за проследяване.
Резултатите от изследването са публикувани в списание Proceedings on Privacy Enhancing Technologies.