Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Изтичането на метан от Балтийско море може да се превърне в климатична заплаха за света

19 май 2025 г. в 11:30
Последно: 19 май 2025 г. в 11:31

Теч на метан е открит на дълбочина 400 метра в котловината Ландсорт в Балтийско море. И въпреки че учените все още не са успели да обяснят това явление, те са сигурни в едно: то би могло да влоши проблема с глобалното затопляне, съобщава Live Science.

Котловината Ландсорт е най-дълбоката в Балтийско море.

Площта, обхваната от емисиите на метан, е около 20 квадратни километра, което е еквивалентно на средната площ на няколко футболни игрища.

Настоящата ситуация е едновременно уникална и необяснима.

Факт е, че метановите мехурчета излизат в горните слоеве на водата, въпреки че метанът обикновено се разтваря, достигайки повърхността. Причината за това явление все още не е известна със сигурност. Учените предполагат, че може да се дължи или на ниската ефективност на микробната флора, или на човешка дейност.

Ситуацията е опасна, защото подобни мащабни емисии на метан биха могли да ускорят и без това бързото глобално затопляне на планетата.

Метанът е природен газ, който може да затопли планетата 86 пъти по-силно от въглеродния диоксид. Концентрацията му в атмосферата достига 0,0002%.

Според океанографите, цифрата нараства с рекордни темпове през последните години. Увеличаването на метана в атмосферата провокира неговите течове.

Категории на статията:
Природа