Изучават тайните на еволюцията на най-малките гръбначни животни на Земята
Учени изучават уникалните способности на най-малките гръбначни животни на Земята, сред които са и най-малките жаби. Както съобщава 56orb, тези малки същества, по-малки от човешки нокът, имат пълноценни органи, които се побират идеално в техните миниатюрни тела.
Марк Шерц, куратор по херпетология в Природонаучния музей на Дания и доцент в университета в Копенхаген, отбелязва удивителната способност на природата да вмести жизненоважни органи в тялото на жаба с дължина под един сантиметър и се стреми да проучи този феномен.
Изучаването на геномите на миниатюрните животни е част от GEMINI.
Учените са открили, че по време на процеса на еволюционна миниатюризация се случва един вид „почистване“ на генома, което засяга не само така наречената „нежелана“ ДНК, но и други гени.
Един от обектите на изследване е била мини-мама, една от най-малките жаби в света, живееща в югоизточната част на Мадагаскар. Тези малки крастави жаби, които се хранят с малки акари, представляват особен интерес за учените, тъй като техните най-близки роднини са много по-големи.
Шерц опровергава остарялото „правило на Коуп“, според което животните трябва непрекъснато да увеличават размера си в процеса на еволюция. Той обяснява, че има физиологични ограничения на растежа, свързани с топлообмена, водния обмен, усвояването на кислород и влиянието на гравитацията.
Ученият отбелязва, че по-рано изследователите са обръщали повече внимание на големи животни като сини китове и слонове. Той обаче вярва, че намаляването на размера на тялото при запазване на функционалността на органите е много по-впечатляващо постижение на еволюцията. И може би помага на някои видове да оцелеят точно по този начин.
Наскоро в Бразилия беше открита Brachycephalus pulex – жаба бълха, с размери само седем милиметра, което я прави най-малкото известно гръбначно животно в света.