James Webb направи уникална снимка на галактиката Сомбреро
Космическият телескоп James Webb направи зашеметяваща панорама на една от най-зрелищните галактики в нашето звездно небе – Messier 104, известна още като Сомбреро.
От снимките на Messier 104 става ясно откъде идва неофициалното му име.
Но тези, които са запознати с вида на галактиката от снимката на Hubble, веднага ще забележат разликата: ако в пейзажа, създаден във видимия спектър, има огромно светещо ядро в сърцето на галактиката, то в средния инфрачервен диапазон централната му област изглежда напълно гладка.
Поради това „сомбрерото“, както отбелязват астрономите, започва да прилича повече на мишена за стрелба с лък.
Високата разделителна способност на новия телескоп позволява да видим детайли от външния галактически пръстен, реконструирайки разпределението на газ и прах в него – основното гориво за образуването на звезди.
Различават се отделни области по техния цвят: светлина с дължина на вълната 12,8 микрометра е маркирана в червено, светлина с дължина на вълната 11,3 микрометра е зелена, а светлина с дължина на вълната 7,7 микрометра е показана в синьо.
Определена изненада за учените е интензивността на процесите на образуване на нови звезди в Messier 104.
Очевидно по-малко от една звезда със слънчева маса се появява в целия диск годишно.
Броят на кълбовидните клъстери надхвърля 2000, а инфрачервеният инструмент MIRI ясно открива следи от наличието на полициклични ароматни въглеводороди в него.
Но по някаква причина Messier 104 има не само екзотична вътрешна структура, а е и доста „флегматична“.
Дори свръхгигантската черна дупка в центъра на тази галактика, въпреки внушителната маса от девет милиарда слънца, е изненадващо пасивна.