James Webb откри стотици малки астероиди: Някои от тях летят към Земята
Астрономи, изучаващи архивни изображения от космическия телескоп James Webb, са открили много малки астероиди в главния пояс между Марс и Юпитер.
Това откритие ще помогне за по-доброто проследяване на малки, но потенциално опасни обекти, които могат да се доближат до Земята. Статията е публикувана в списание Nature.
Новите астероиди варират по големина – от размера на автобус до няколко стадиона.
Въпреки малките си размери, те имат огромна енергия. За сравнение, астероид с диаметър около 20 метра предизвика експлозия над Челябинск през 2013 г., освобождавайки енергия 30 пъти по-голяма от мощността на атомната бомба в Хирошима.
Такива астероиди удрят Земята около 10 000 пъти по-често от големи обекти, но са трудни за откриване поради размерите си.
Група учени от Масачузетския технологичен институт са разработили нов метод за търсене на подобни обекти.
Те са анализирали изображения на звездната система TRAPPIST-1 (разположена на 40 светлинни години) и са успели да идентифицират 138 нови астероида, включително 6 обекта, приближаващи се към Земята.
За целта учените са използвали ултрамощни графични процесори за анализиране на данни и търсене на бързо движещи се обекти.
Този подход прави възможно откриването на астероиди, чиито орбити са предварително неизвестни.
James Webb беше особено ефективен поради способността си да улавя инфрачервеното лъчение, което астероидите излъчват много по-силно, отколкото отразяват слънчевата светлина.
„Сега имаме начин да забележим тези малки астероиди, когато са на много по-големи разстояния, така че можем да проследим орбитите им по-точно, което е от ключово значение за защитата на планетата“, добави Артем Бурданов, съавтор на изследването.