Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

James Webb засне нов пръстен на Айнщайн

3 април 2025 г. в 16:16
Последно: 3 април 2025 г. в 16:16

Тази нова снимка на месеца от космическия телескоп James Webb на NASA/ESA/CSA представя рядко космическо явление, наречено Пръстен на Айнщайн.

Това, което на пръв поглед изглежда като една галактика със странна форма, всъщност са две галактики, които са разделени от голямо разстояние.

По-близката галактика на преден план се намира в центъра на изображението, докато по-отдалечената галактика на заден план изглежда обвита около по-близката галактика, образувайки пръстен.

Пръстените на Айнщайн се появяват, когато светлината от много отдалечен обект се „огъва“ (пречупва) през масивен междинен (или „леща“) обект.

Това е възможно, защото пространство-времето, тъканта на самата Вселена, е огъната от масата и следователно светлината, пътуваща през пространството и времето, също е огъната.

Този ефект е твърде фин, за да бъде наблюдаван на локално ниво, но понякога става ясно видим, когато се работи с изкривявания на светлината в огромни астрономически мащаби. Например, когато светлината от една галактика се огъва около друга галактика или галактически клъстер.

Чрез огъване на светлинните лъчи от масивни обекти – галактики и техните клъстери – астрофизиците могат да изучават региони от Вселената, които иначе биха били недостъпни за каквито и да е съвременни инструменти.

Така са открити много квазари и дори отделни гигантски звезди, отдалечени на милиарди светлинни години.

Но освен очевидната си практичност, гравитационните лещи имат още една забележителна характеристика: те са невероятно красиви.

Това става ясно и от последното изображение, получено от Webb. На пръв поглед живописната структура, наподобяваща колосален диамантен пръстен, изглежда като екзотична галактика.

В действителност обаче това са две галактики, разделени от много милиони парсеци. Освен това най-близката от тях е тази в центъра и е оцветена в нежни зеленикаво-сини тонове.

Но „мантията“ с епични размери, която се увива около нея, е много по-далечна структура, която вероятно би изглеждала като малка точка в звездното небе, ако не беше гравитацията на клъстер, наречен SMACSJ0028.2-7537.

Интересното е, че тази галактика е спирална, въпреки че не е лесно да разпознаем космическия вихър като аналог на добре структурирания Млечен път. Нещо повече, при внимателно изследване можете дори да различите отделни клъстери от звезди и облаци от студен газ.

Този „пейзаж“ е създаден от Webb в резултат на дълго проучване, озаглането SLICE.

Под ръководството на Гийом Малер от университета в Лиеж в Белгия, телескопът ще проследи еволюционния път на 182 галактически купа за 8 милиарда години космическа история.

Категории на статията:
Вселена