Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Juno се „върна“ след влизане в безопасен режим заради поясите на Юпитер

11 април 2025 г. в 14:52
Последно: 11 април 2025 г. в 16:07

Сондата Juno, която е в орбита около Юпитер от 2016 г. и изследва планетата от девет години, влезе два пъти в безопасен режим.

Това се случи по време на 71-вата му среща с един от най-враждебните светове в Слънчевата система.

Сондата се върна безопасно към нормална работа и специалистите от НАСА я чакат да изпрати технически и научни данни обратно на Земята.

Както поясняват от НАСА, сондата Juno, първият космически кораб, който изследва Юпитер с помощта на слънчеви панели вместо радиоизотопни термоелектрически генератори, внезапно премина в безопасен режим на 4 април.

Освен това тя направи това два пъти.

Безопасният режим е предпазен режим, в който сондата влиза, когато бъде открита аномалия.

През този период устройството спира да изпълнява спомагателни функции и се фокусира само върху основните задачи – комуникация и управление на захранването.

След превключване в този режим научните му инструменти се изключват за известно време.

В момента сондата диагностицира своя софтуер.

В следващите дни специалистите ще се опитат да получат техническа и научна информация от устройството, събрана преди и след преминаването към безопасен режим.

Не без причина Юпитер се смята за най-враждебната планета в Слънчевата система.

Неговата гравитация е почти 2,5 пъти по-голяма от тази на Земята, а силното му магнитно поле създава радиационни пояси – те са изключително интензивни.

Предварителните данни показват, че именно полетът през тези пояси е принудил Juno да премине в безопасен режим.

Космическият кораб е оборудван с чувствителна електроника, която е защитена от високоенергийни частици и радиация чрез титаниев радиационен щит, добавят от НАСА.

Откакто пристигна в орбита около Юпитер през юли 2016 г., Juno влезе в безопасен режим четири пъти.

Първо през 2016 г. по време на второто приближаване до планетата, а след това през 2022 г. по време на 39-ото. Във всички случаи сондата функционираше правилно и се върна към пълна функционалност.

Следващият близък подход до враждебната планета се очаква на 7 май и ще включва прелитане на най-вулканично активното тяло в Слънчевата система, Йо, където по-рано се случи най-мощното вулканично изригване. Juno ще прелети покрай луната на Юпитер на разстояние от 89 000 километра.

Тагове:
Категории на статията:
Слънчева система