Как се развива множествената склероза
Международен екип учени от Единбург (Великобритания), Кливлънд (САЩ) и Виена (Австрия) под ръководството на Ханс Ласман, декан от факултета по невроимунология към Медицинския университет на Виена, за първи път подробно са изучили развитието на множествената склероза.
Както се очаква, това откритие ще позволи да се разработят нови, по-ефективни лекарства срещу множествена склероза и дегенаративни заболявания.
Ласман и колегите му стриктно анализирали развитието на множествената склероза, като започнали с най-първите ѝ стадии, чак до последните. Това позволило на учените да разрешат стария спор кой процес играе главна роля в развитието на това заболяване – възпалителният или невродегенеративният (вторият се заключава в разрушаване на нервните клетки).
Оказало се, че двата процеса като цяло имат еднакъв принос. Възпалителният процес се явява движеща сила по време на цялата болест, докато невродегенеративният придобива ключово значение на нейните късни стадии, усилвайки сам себе си.
Това самоусилване протича в резултат на действието на три механизма. Първо, активира се микроглия – особени клетки от нервната система, които при необходимост могат да убиват други клетки от същата нервна система. На късните стадии на множествената склероза те започват да правят това неконтролируемо.
Второ, в нервните клетки се появяват повече свободни радикали, които увреждат белтъците и липидите (мазнините), от които се състоят. Накрая, в третия, под удар се оказват митохондриите – „енергийните станции“ на клетките. Всичко това, заедно с възрастовото стареене на мозъка и натрупването на желязо в организма, допринася за развитието на множествена склероза.
„Възпалителният процес, който може ефективно да се лекува на ранните стадии, с възрастта става по-малко изразен, докато влиянието на невродегенеративния се усилва – казва Ласман. – Това обяснява защо лекарствата, които отначало помагат на пациента, след това губят своята ефективност.“
Според учените получените от тях резултати могат да помогнат в разработването на нови, по-ефективни лекарства не само срещу множествена склероза, но и срещу други заболявания, свързани с невродегенеративните процеси – например Алцхаймер. Очаква се изпитанията на първите такива лекарства да започнат в близко време.
Наскоро учените от Далекоизточния федерален университет в Русия заявиха, че са изобретили ново лекарство срещу Алцхаймер. То е аналогично на това, което се използва при сърдечносъдовите заболявания за намаляване на образуването на тромби. Но съставът на това уникално вещество не се разкрива и липсват публикации в рецензирани научни издания.