Защо езеро в Близкия изток става кървавочервено
Езерото Урмия в Иран е част от списъка на ЮНЕСКО и е признато за парк от национално значение, пише IFLScience.
Историята му датира от хиляди години, но през април 2016 г. се случва нещо странно: променя цвета си и водата в него става кървавочервена. Драматичната промяна не трае дълго. Днес обаче учените смятат, че това ще се случва все по-често.
Според Мохамад Туриан от университета в Щутгарт няма нищо мистериозно в промяната на цвета на водата – виновни за това са водораслите.
Предишни проучвания показват, че Dunaliella salina е отговорна за почервеняването на водата в езерото Урмия. Любопитното е, че в морска вода тези водорасли изглеждат зелени, но в условия на висока соленост и интензивност на светлината те стават кървавочервени.
Микробиологът Арън Орен отбелязва, че Dunaliella salina всъщност може да вирее само в езеро като Урмия – просто трябва водата да е солена.
Различни видове от това семейство водорасли се срещат в различни водоеми, до най-висока соленост. Има ги например в Мъртво море, където концентрацията на сол надвишава 25-30%.
Освен това експертите са открили, че колкото по-солена е водата, толкова по-добре водораслите вършат работата си – произвеждат каротеноиди.
Според Орен каротеноидите са важни хранителни вещества: някои се превръщат във витамин А в тялото, а други действат като антиоксиданти. Те обаче са отговорни и за живите цветове на зеленчуците и плодовете, като червено, жълто и оранжево.
През 2016 г. солеността в езерото Урмия е изключително висока, което води до цъфтеж на водораслите. Това пък причинява промяната на цвета на водата.
Ефектът е подсилен от присъствието на бактериите Halobacteriaceae, които се хранят със сол и използват червения пигмент, за да абсорбират слънчевата светлина за енергия.
Но не за всичко са виновни водораслите, казват учените. Вероятно сред причините са изменението на климата и лошото управление на ресурсите в езерото.
Наблюденията показват, че през 2016 г. водата в езерото Урмия е достигнала своя минимум като ниво. Обемът на езерото продължава да намалява с тревожна скорост – през последните 14 години то е загубило около 70% от обема си.
Дали Урмия ще оцелее или ще пресъхне завинаги е въпрос, на който все още не знаем отговора. За съжаление, учените също подозират, че докато водата в езерото намалява, тя ще продължава да сменя цвета си…