Какви са тези загадъчни постройки от X век, открити на о. Мадагаскар

Археолози от Бернския университет, водени от Гуидо Шрьоерс, направиха неочаквано откритие в югозападната част на Мадагаскар, регион Игоромбе, което може да пренапише ранната история на острова.
В местността Теники те разкриха необичайни каменни структури – тераси, издълбани в скалите ниши, изкуствени басейни и следи от каменоломна.
Археологическият комплекс се простира на площ от над 8 кв. км.
Радиовъглероден анализ на дървени въглища показва, че постройките са създадени между X и XII век (приблизително 891–1155 г.). Изследването е публикувано в списание „Azania: Archaeological Research in Africa“.
Особено интригуващо е архитектурното сходство на някои елементи от комплекса с погребални съоръжения на зороастрийците в Иран, по-специално с т.нар. „кули на мълчанието“ (dakhma).
Това са места, където телата на мъртвите са оставяни на открито, за да бъдат погълнати от природата – предимно от птици.
Четете още: Археолози направиха уникално откритие в Амазонка.
По-късно костите са премествани в специални каменни хранилища – остодани.
Нишите в Теники също имат характерни вдлъбнатини, включително за евентуални врати, а някои помещения напомнят ирански гробници.
Всичко това предполага, че в дълбините на Мадагаскар е възможно да са съществували религиозни практики, подобни на зороастрийските, а вероятно и пряко влияние на персийската култура.
Допълнителни доказателства за международните връзки на древен Теники са фрагменти от китайска и южноазиатска керамика от XI–XIV век.
Това сочи за участие на селището в търговския обмен между Източна Африка, Персийския залив, Индия и Югоизточна Азия през Индийския океан.
Забележително е, че Теники се намира на повече от 200 км от брега, което подчертава мащаба на вътрешните комуникации и степента на включеност на Мадагаскар в трансокеанската търговия.
Досега преобладаващата историческа теория приемаше, че заселването на Мадагаскар е ставало главно чрез миграции от континентална Африка и Югоизточна Азия.
Архитектурата на Теники обаче може да свидетелства за присъствието на общности или отделни хора с ирански религиозни корени в ранното Средновековие.
Един от авторите на изследването отбелязва: „Засега приемаме, че архитектурата в Теники е част от древен некропол, създаден от преселници със зороастрийски корени.“
Към момента в района на Теники не са открити човешки останки.
Изследователите предполагат, че те може да са унищожени от атмосферните условия или местни ритуали.
Остава неясно и защо селището е било изоставено. Сред хипотезите са промяна в климата, изчерпване на ресурсите или социокултурни трансформации.
Ако хипотезата за зороастрийско влияние се потвърди, това би могло коренно да промени разбирането ни за ранните културни връзки в западната част на Индийския океан.