Какви тайни крие мантията на планетата ни
За първи път в историята изследователите са направили рекорден сондаж с дължина 1268 метра в мантията на Земята. Учените са на мнение, че новото изследване ще хвърли светлина върху произхода на живота на Земята, пише IFLScience.
Сондажът е направен в зона на вулканична активност в Средноатлантическия хребет, разположен по дъното на Атлантическия океан.
Мантията е най-дебелият слой на планетата, разположен между кората и ядрото. Обикновено се намира на много километри под земната кора. Но в зоната на разлома на Средноатлантическия хребет тя е открита и предоставя на учените уникален „тектоничен прозорец“.
Сондажът е направен от JOIDES Resolution.
Според автора на изследването – професор Йохан Лисенберг от Училището по науки за Земята и околната среда в Кардифския университет, експертите са успели да документират за първи път минералогията на възстановените скали, както и техния химически състав.
А констатациите са изненадващи – в скалите има по-малко пироксен, което показва, че топенето в мантията на планетата е много по-силно.
Екипът е открил канали, които транспортират стопеното през мантията. В резултат на това в бъдеще учените ще могат да проследят движението на магмата след нейното образуване и движението към повърхността на Земята.
Изследователите смятат, че това тяхно откритие ще позволи да разберат по-добре вулканите и да предвидят техните изригвания. И не на последно място – основната проба може да хвърли светлина върху произхода на живота на планетата.
Проба, извлечена от мантията на планетата, предоставя ранни доказателства за взаимодействието между оливин, изобилен минерал в скалите на мантията, и морската вода.
Тези взаимодействия предизвикват каскада от химични реакции, които генерират водород и други молекули, жизненоважни за поддържането на живота, какъвто го познаваме.