Камера, която имитира око на насекомо, снима 9120 кадъра в секунда
Инженери от Корейския институт за напреднали науки и технологии (KAIST) разработиха камера, която възпроизвежда принципите на работа на окото на насекомо.
Евтината високоскоростна камера прави до 9120 снимки в секунда и решава проблема с чувствителността при слаба светлина, пред който са изправени конвенционалните високоскоростни камери.
Съставните очи на насекомите са изградени от много малки единици, наречени омматидии, всяка от които функционира независимо. Това позволява да се получават данни от различни части на зрителното поле едновременно.
Тази паралелна обработка позволява на насекомите да откриват и проследяват бързо движещи се обекти и повишава чувствителността при условия на слаба светлина.
Разработената камера използва подобна структура, която позволява паралелно получаване на кадри, заснети за различни части от секундата.
По време на снимане светлината се натрупва през припокриващи се периоди от време за всеки кадър, увеличавайки съотношението сигнал/шум.
Експериментът показва, че камерата заснема обекти до 40 пъти по-тъмни от тези, открити от конвенционалните високоскоростни камери.
Инженерите също така разработиха техника за „разделяне на канали“, за да увеличат скоростта на камерата, постигайки кадрови честоти хиляди пъти по-високи от наличните на пазара.
В допълнение, за да гарантират, че изображенията са ясни, изследователите са използвали алгоритъм за „възстановяване на компресирано изображение“, който помага за премахване на замъгляването.