Китай изпрати първия дневен лазерен лъч между Земята и Луната

Китайски учени постигнаха голям технологичен пробив в изследването на дълбокия Космос. В края на април експерименталният спътник Tiandu 1 проведе първия в света дневен лазерен тест за определяне на разстоянието между Земята и Луната, съобщи Китайската академия за космически технологии.
Тестът се проведе на 26 и 27 април 2025 г. и отбеляза значителна стъпка в разработването на технологии за прецизно позициониране и навигация за бъдещите лунни мисии на Китай.
Тестът беше организиран от Лабораторията за дълбококосмически изследвания, базирана в Хефей, провинция Анхуей, с участието на водещи научни институции, включително обсерваториите на Китайската академия на науките, Пекинския център за управление на космическите полети и университета „Сун Ятсен“.
Лазерното измерване на разстоянието е метод за измерване на разстоянието до спътник.
От Земята към спътника се изпращат къси лазерни импулси, които се отразяват от специален огледален елемент (ретрорефлектор) на спътника и се връщат обратно. Чрез измерване на времето, необходимо на лъча да пътува до там и обратно, учените могат да определят разстоянието с много висока точност – до сантиметри.
Този метод е изключително важен за космическата навигация, защото осигурява висока точност, обхват и стабилност на сигнала.
Въпреки това, прилагането му в системата Земя-Луна е особено трудно. Разстоянието до Луната е средно около 384 000 км, а космическите кораби се движат с висока скорост. Учените сравняват задачата с „разделяне на косъм с лазер от 10 километра разстояние“.
Досега подобни експерименти бяха провеждани само през нощта, тъй като дневната светлина от слънцето „замъглява“ слабия отразен сигнал, правейки го почти неоткриваем. Успешният дневен тест беше истински технологичен пробив: той доказа, че лазерното локализиране е възможно и през деня, което значително разширява времевата рамка за извършване на измервания.
Според Лабораторията за дълбококосмически изследвания, този успех ще засили навигационните и орбиталните възможности на Китай в окололунното пространство. Включително за реализирането на Международната лунна изследователска станция, един от ключовите проекти на Китай за дълбококосмическо изследване.
Сателитът Tiandu 1, изстрелян през март 2024 г., е част от проект за технологична демонстрация. Той е в орбита между Земята и Луната и ще бъде използван за по-нататъшни експерименти в подготовка за лунни мисии.