Китай изстреля сателит за тестване на технология за орбитално зареждане с гориво
Китай успешно завърши първото си космическо изстрелване през 2025 г., изпращайки ракетата носител от серията Long March на нейния 555-и полет.
Устройство, предназначено да тества технологии за удължаване на експлоатационния живот на сателитите, беше изстреляно в околоземна орбита. То ще бъде използвано за тестване на системата за зареждане и обслужване на устройствата.
Ракетата Long March 3B стартира на 6 януари от стартова площадка 3 на космодрума Xichang в югозападната китайска провинция Съчуан, предаде Синхуа.
Тя достави експерименталния спътник Shijian-25 на геостационарна трансферна орбита. Успешното изстрелване и внедряване беше потвърдено от Китайската корпорация за аерокосмическа наука и технологии (CASC).
Изстреляното превозно средство е разработено и произведено от Шанхайската изследователска академия за космически технологии (SAST), дъщерно дружество на CASC.
Според официалната информация то ще се използва за тестване на технологии за зареждане и обслужване на спътници в орбита, което ще удължи техния експлоатационен живот.
Това беше първото орбитално изстрелване на Китай през 2025 г. и 555-ото за фамилията ракети носители Long March.
Китай все още не е публикувал официален план за космически полети за новата година, но експерти прогнозират, че страната може да се стреми да извърши 100 или повече изстрелвания през следващите 12 месеца.
SAST работи върху разработването на сателитен космически кораб за презареждане от 2018 г. В края на 2021 г. и началото на 2022 г. технологията бе успешно тествана с помощта на експерименталния космически влекач Shijian-21.
След това космическият кораб се скачи с изведения от експлоатация спътник на навигационната система Beidou Compass-G2 и го изпрати до така наречената „гробищна орбита“ на височина от около 35 000 км.
Long March 3B е тристепенна ракета-носител с течно гориво с височина 56,3 м. Тя е в състояние да достави до 12 тона полезен товар на ниска околоземна орбита и до 5,5 тона на. геостационарна трансферна орбита.