Китай не откри вода на Луната, но учените не губят надежда

Китай не откри вода на Луната – важно условие за успех в лунните мисии. Учените обаче не губят надежда и предполагат, че е възможно основните запаси от вода да се намират на Южния полюс на Луната, в сенчестите кратери.
Експерти продължават да провеждат дистанционни изследвания, някои от които могат да се осъществят дори от Земята, пише 24 Channel.
Преди няколко години в Съединените щати беше стартиран експеримент с радарно сканиране на Южния полюс на Луната с помощта на така наречения некоординиран разсейващ радар. Често се използва за изучаване на земната йоносфера – измерване на плътността, температурата, енергията и разпределението на частиците на височина от 60 до 1000 километра.
На теория, такъв радар в комбинация с наземен радиотелескоп, би могъл да открие вода в лунните скали. Радарът изпраща сигнал, а радиотелескопът записва неговото отражение.
Китайски учени са използвали най-новия йоносферен радар (SYISR) в Саня, провинция Хайнан, както и 500-метровия радиотелескоп FAST за своя експеримент. Радарът изпрати сигнал в посока Луната, а FAST улови отразените сигнали.
Преди се смяташе, че воден лед може да се съдържа в лунните скали на дълбочина 5–7 метра. Освен това, в тъмния мрак на кратерите на Южния полюс биха могли да съществуват дори ледени блокове с размер до един метър.
Въпреки това, сканиране, проведено от китайски учени, показа, че водата може да е в скали на дълбочина от 10 или повече метра.
В крайна сметка резултатите, които учените са получили, се считат за ненадеждни поради несъвършена методология. Те могат да грешат и в двете посоки – или да подценяват, или да надценяват количеството открита вода.
Някои експерти твърдят, че китайският експеримент е обхванал само склоновете на кратерите и поради ориентацията на антените не е могъл да „освети“ дъната им. Точно там вероятно са концентрирани основните запаси от воден лед.
По склоновете на кратерите ледът може да се изпари в следствие на слънчевата радиация, която се отразява от Земята. А дъното на кратерите остава недостъпно за висококачествено проучване от Земята.
Ето защо е толкова важно да се изпращат роботизирани изследователски апарати директно до Южния полюс на Луната.
Китай, например, планира да стартира мисията „Чан’е-7“ през 2026 г., за да проведе подробно проучване на тези региони.
Откриването на вода на Луната може да даде тласък на нова фаза в космическата надпревара и да отвори пътя към по-големи планове, включително мисии до Марс.
Междувременно бъдещето на американската лунна станция Gateway е застрашено от успеха на SpaceX и Blue Origin, които изграждат свои собствени модули, които може да не се нуждаят от Gateway…