Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китай планира да построи слънчева електроцентрала в Космоса

10 януари 2025 г. в 20:00
Последно: 10 януари 2025 г. в 16:41

Китай възнамерява да започне да добива слънчева енергия в Космоса, която след това ще изпраща на Земята. За тази цел страната планира да разположи мащабна слънчева електроцентрала в околоземна орбита с помощта на свръхтежки ракети-носители.

Според ракетния учен и член на Китайската академия по инженерство (CAE) Лонг Лехао, амбициозният проект ще бъде космическа слънчева станция, която може да генерира енергия в орбита и след това да я предава на Земята, съобщава South China Morning Post.

Поради местоположението си в околоземна орбита, системата ще генерира електричество денонощно, независимо от смяната на деня и нощта.

Освен това енергийната плътност в Космоса е много по-висока – около 10 пъти по-висока от средната на земната повърхност.

Експертът сравнява мащаба на проекта с язовира Three Gorges, най-мощната и голяма водноелектрическа централа в света, разположена на река Яндзъ в китайската провинция Хубей.

Слънчевата централа се очаква да бъде не по-малко грандиозна.

Планът е да се разположи слънчева решетка с ширина 1 км в геостационарна орбита на надморска височина от 36 000 км.

Според учения проектът ще позволи да се получаваме толкова слънчева енергия годишно, колкото произвеждат общо всички електроцентрали на Земята.

Той също така отбеляза, че за извеждането на гигантската конструкция в орбита ще е необходима свръхтежка ракета-носител.

Една от възможностите е да се използва Changzheng-9, който в момента се разработва. Той ще може да доставя до 133 тона полезен товар на ниска орбита и до 50 тона на геостационарна орбита.

По-рано Япония обяви изстрелването на „космическа електроцентрала“ през 2025 г. като част от проекта OHISAMA.

Малкото демонстрационно превозно средство се очаква да тества възможността за предаване на слънчева енергия от ниска околоземна орбита към Земята. Очаква се да може да предава около 1 kW мощност от 400 км висока ниска околоземна орбита.

Категории на статията:
HiTech